Co leczy ortopeda? Ortopeda diagnozuje, leczy choroby i urazy związane z narządem ruchu. To nie tylko choroby spowodowane niewydolnością układu kostnego, ale także choroby więzadeł, stawów, mięśni, a nawet nerwów. Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, obejmująca wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe, a także stany zapalne, artretyzm, uszkodzenia nerwów obwodowych i nowotwory. Zwykle specjalista zajmie się zmianami w narządzie ruchu.
Ortopedia
Ortopedia to jedna z głównych specjalności medycznych. Jej głównym zadaniem jest diagnozowanie i znajdowanie najskuteczniejszych metod leczenia różnych schorzeń i wad postawy (nabytych lub wrodzonych), obejmujących urazy i zmiany pourazowe narządu ruchu, a także infekcje, stany zapalne i guzy stawu oraz układu kostnego. Obszary zainteresowania chirurgii ortopedycznej obejmują szeroko rozumiane narządy ruchu, czyli kości (poza czaszką), więzadła i układy stawowe, a także mięśnie, nerwy i naczynia krwionośne związane z wyżej wymienionymi częściami ciała. Lekarz, który się w tym specjalizuje, jest chirurgiem ortopedą.
Początkowo tacy specjaliści zajmowali się tylko dziećmi i prostowali kręgosłup. Wraz z upływem czasu i rozwojem medycyny temat ten rozszerzył się również na osoby dorosłe i całe narządy ruchu. Ortopedia również bardzo interesuje się profilaktyką, dlatego bardzo ważna jest wizyta u lekarza tej specjalności kilka tygodni po urodzeniu dziecka.
Rodzice małych dzieci powinni zwrócić na to uwagę, ponieważ na tym etapie można już zauważyć pewne nieprawidłowości, które można natychmiast wyeliminować. Chirurg ortopeda musi posiadać szeroki zakres wiedzy, w tym: anatomię, fizjologię wysiłku fizycznego, biomechanikę i patofizjologię.
Ortopeda Szczecin – kiedy warto się wybrać?
Najczęstszym powodem skierowania pacjenta do takiego specjalisty jest uporczywy ból. Ból jest zawsze niepokojącym znakiem w twoim ciele. Oczywiście najłatwiej zdiagnozować urazy takie jak złamania czy skręcenia, bo mają oczywiste objawy i trudno je z niczym pomylić. W przypadku chorób zwyrodnieniowych sytuacja jest zupełnie inna, a objawy chorób zwyrodnieniowych mogą być zagmatwane i niejednoznaczne. Często występuje bolesny ucisk w okolicy mostka, migreny, a nawet szum w uszach. Pierwsza wizyta zawsze zaczyna się od wywiad lekarskiego.
Zanim lekarz przeprowadzi jakiekolwiek badania, musi uzyskać wszystkie informacje o przebytych chorobach lub innych schorzeniach pacjenta. Konieczne jest pochylenie się nad wszystkimi wynikami wcześniej wykonanych badań i całą historią choroby. Jeśli mamy zdjęcia rentgenowskie, warto je mieć przy sobie. Jeśli pacjent nigdy wcześniej nie chorował lub lekarz będzie miał jakiekolwiek pytania, oczywiście zostanie poddany badaniu rentgenowskiemu, ponieważ pozwala to dokładnie obserwować zmiany w kościach.
W bardziej skomplikowanych sytuacjach lekarze mogą zlecić USG, tomografię komputerową, a nawet rezonans magnetyczny.
Ortopeda Szczecin – obszar działania
Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, ale nie każdy zna pracę lekarzy ortopedów. Sama chirurgia ortopedyczna obejmuje nie tylko wady postawy czy zmiany zwyrodnieniowe, ale także uszkodzenia nerwów, schorzenia układu mięśniowego czy wszystkie choroby, które najczęściej dotyczą stawów, ścięgien, mięśni, więzadeł i nerwów. Ortopedia w Szczecinie, w klinice ortopedii Ortho Expert jest też ściśle związana z chirurgią urazową (czyli traumatologią), bo mówimy tutaj o diagnostyce i leczeniu złamań, zwichnięć czy skręceń.
Dlatego, jak widzieliśmy, ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, a sami chirurdzy ortopedzi są również ekspertami i możemy ich odwiedzać z wielu różnych powodów. W większości przypadków do lekarzy ortopedów przychodzą pacjenci skarżący się na ból – to zwykle pierwsza oznaka problemu i konieczność interwencji medycznej.
Ortopeda Szczecin – profilaktyka
O kościach należy też pamiętać podczas ćwiczeń fizycznych – przecież każdy trening czy dłuższa praca fizyczna to wyzwanie dla kości i pewien cykl obciążeń. Dlatego wymagana jest regeneracja. Warto wspomnieć, że zdrowy trening może pomóc nam wzmocnić nasze kości. Dlatego konieczne jest odpowiednie zaplanowanie treningu i wykonywanych ćwiczeń fizycznych – regeneracja wymaga czasu. Trening oporowy może być dobrym pomysłem, wystarczy wzmocnić kości.
Oczywiście ze wszystkim trzeba sobie radzić z umiarem, zamiast wpadać w przepaść i systematycznie zwiększać ciężar. W ten sposób nie będziemy przeciążać kości, ale damy im możliwość wzmocnienia własnych sił. Złamania to jeden z najczęstszych powodów wizyty u lekarza ortopedy. Jest to również poważny problem dla pacjentów, którzy po złamaniu nogi nie są w stanie samodzielnie się poruszać i pozostają unieruchomieni przez pewien czas. Ale jednocześnie warto pamiętać, że możemy pielęgnować nasze kości i wzmacniać je w odpowiedni sposób.
Oczywiście nie zapewni nam to 100% ochrony przed nieszczęściami, ale z pewnością przynajmniej wzmocni nasze kości. Dotyczy to osób uprawiających sport zawodowo oraz uprawiających sport w ramach zajęć rekreacyjnych. Zdrowa dieta i umiarkowana aktywność fizyczna to klucz do sukcesu.