Jak działa upadłość konsumencka? Upadłość konsumencka to przede wszystkim proces sądowy, który dotyczy tylko osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Łatwo wywnioskować, że upadłość jest dozwolona tylko dla osób, które są niewypłacalne, czyli nie są w stanie spłacić wszystkich swoich długów przez co najmniej trzy miesiące. Podstawowym celem postępowania upadłościowego jest umorzenie długów, które może być uzależnione od umorzenia całości lub części długu lub umorzenia wierzycieli.
Jak działa upadłość konsumencka?
Postępowanie upadłościowe rozpoczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Na tym etapie sąd sprawdza, czy wniosek o upadłość spełnia długą listę wymogów formalnych, a następnie ocenia, czy spełnione są przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej i czy zachodzą okoliczności, które skłoniłyby go do jego oddalenia. Chociaż nie jest to wymagane przez prawo, sąd wyznacza rozprawę w celu przesłuchania wnioskodawcy. Po zakończeniu zostanie wydana decyzja. W tym momencie sąd może ogłosić upadłość firmy lub oddalić wniosek.
Wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości przedsiębiorstwa wiąże się z kolejnym etapem, właściwym procesem upadłościowym, który syndyk prowadzi pod nadzorem Komisarza Sędziowskiego. W jego toku syndyk ustala skład masy upadłości, jest odpowiedzialny za sporządzenie listy wierzytelności, zbywa składniki masy upadłości i rozdziela uzyskane w ten sposób środki między wierzycieli znajdujących się na liście wierzytelności.
Oczywiście w zależności od sytuacji finansowej upadłego przedsiębiorcy zakończeniem tego etapu jest ostatni krok w postaci podziału masy upadłości, oczywiście pod warunkiem, że upadły konsument posiada jeszcze jakiś majątek. Na tym etapie, na wniosek jednoosobowej działalności gospodarczej, może zostać zwołane zgromadzenie wierzycieli w celu zawarcia układu. Wierzyciele akceptują takie oferty natychmiast po zatwierdzeniu ich przez sąd, co prowadzi do szybkiego zakończenia postępowania w sprawie upadłości konsumenckiej.
Po zakończeniu postępowania upadłościowego odpowiednich przedsiębiorstw sąd podejmuje decyzję o ustaleniu planu spłaty wierzycieli. W tym przypadku sąd działa z urzędu, co oznacza, że nie jest wymagany żaden wniosek upadłego ani jego wierzycieli. Plan spłaty wierzyciela to decyzja podejmowana przez sąd po wysłuchaniu syndyka, wierzycieli i co najważniejsze upadłego. W tym celu organizuję przesłuchanie. Jeśli plan spłaty wierzyciela znacznie odbiega od oczekiwań upadłego, ma on możliwość odwołania się. Plan spłaty wierzyciela ma za zadanie określić, kiedy i w jakim zakresie upadły konsument będzie miał możliwość spłaty zobowiązań niespełnionych w postępowaniu upadłościowym oraz jaka część zadłużenia zostanie później umorzona zgodnie z planem. Jeżeli z sytuacji osobistej upadłego przedsiębiorcy jednoznacznie wynika, że nie jest on w stanie spłacić swoich długów, sąd nie ma kompetencji do sporządzenia planu spłaty wierzycieli. Jest to przypadek podjęcia przez sąd decyzji o umorzeniu długu upadłego konsumenta bez konieczności tworzenia planu spłaty wierzyciela.
Upadłość konsumencka – czy warto ją ogłosić?
Zastanawiając się, jakie są korzyści z upadłości konsumenckiej i czy warto wystąpić o taką decyzję, warto przeczytać poniższy tekst. Wszystko zależy głównie od możliwości majątku i warunków spłaty zobowiązań. Jeśli tak, masz szansę na uwolnienie się od wszystkich długów, które mogą być automatycznie pokryte poprzez sprzedaż majątku lub spłatę rat ustalonych przez sąd w planie spłaty wierzyciela. Co najważniejsze, jedną z korzyści płynących z postępowania upadłościowego jest zawieszenie windykacji i wszelkich postępowań egzekucyjnych, przysłowiowy spokój. Taka osoba może być również bezdomna, gdyż rozporządzenie przewiduje środki niezbędne do wynajęcia mieszkania. Kiedy zatem upadłość konsumencka się opłaci? Co dzieje się po ogłoszeniu upadłości? Większość składających wniosek liczy przede wszystkim na oddłużenie. W praktyce jest to możliwe tylko wtedy, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku i trwale nie jest w stanie spłacić długu, co może być poważnym schorzeniem. Kancelarie praw konsumenta są zawsze gotowe wyciągnąć pomocną dłoń.
Przebieg całego procesu upadłościowego jest uzależniony od sytuacji majątkowej i finansowej konsumenta i powinien być przemyślany. Niemniej jednak proces upadłości w przypadku upadłości konsumenckiej można podzielić na trzy ważne etapy, a mianowicie postępowanie upadłościowe, postępowanie upadłościowe i wykonanie planów układowych wierzycieli.