Budowa dachu – wiązary kratowe i blacha falista. Ostatnim etapem budowy domu jest wykonanie i pokrycie dachu, który zaliczany jest do znaczących elementów konstrukcji, której zadaniem jest zabezpieczenie domu przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Metody montażu każdej części dachu są uzależnione głównie od wybranego rodzaju konstrukcji dla danego domu.
Więźba dachowa posiada dużą ilość zwolenników, wiązary kratowe będące jednym z jej rodzajów są proste w wykonaniu i lekkie, można je wykorzystać w każdym rodzaju dachu.
Elastyczny projekt wiązarów kratowych
Wiązary kratowe to ekonomiczna metoda budowy wszystkich typów dachów i zapewnia rozwiązanie wielu problemów związanych ze złożonymi konstrukcjami dachowymi. Aby móc zastosować wiązary dachowe, w budynkach mieszkalnych tylko ściany obwodowe muszą być nośne. Ściany wewnętrzne stają się zwykłymi przegrodami, nie ma potrzeby podparcia belek, słupków itp.
Konstrukcja pod podłogą jest uproszczona, ponieważ nie ma potrzeby umieszczania podpór pod ścianami wewnętrznymi, które nie są nośne. W miejscach, w których układane są stropy z płyt betonowych, upraszcza się również układanie belek wewnętrznych.
Wytrzymałość wiązarów kratowych
Wiązary kratowe są projektowane zgodnie z przepisami budowlanymi, ze szczególnym uwzględnieniem niezawodności każdego elementu. Tradycyjna konstrukcja dachu na miejscu oparta jest na historycznych, konserwatywnych tradycjach. Aby osiągnąć odpowiednią niezawodność, na budowę takich dachów zużywa się znacznie więcej drewna. Rezerwa wytrzymałości takich tradycyjnych dachów i ścian oporowych zależy również od umiejętności poszczególnych dekarzy.
Dachy z wiązarami kratowymi mogą być zaprojektowane tak, aby były bardziej odporne na obciążenie wiatrem i mogą być mocowane do ram nośnych znaczni. e bezpieczniej niż tradycyjne dachy. Dobry projekt to szybka realizacja https://ocieplanie-dachow.com.pl/, zastosowanie wiązarów kratowych skraca czas budowy. W tym przypadku większość dachów można zamontować w ciągu jednego dnia roboczego.
Minimalizacja liczby pracowników i wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych na harmonogram budowy to duża zaleta.
Plany dachów
Dzięki wiązarom kratowym można zbudować każdy dach ale istnieje jednak kilka standardowych typów dachów, które pozostają popularne w budownictwie mieszkaniowym. Przykłady:
- Najprostszy dach dwuspadowy – z dwiema powierzchniami o tej samej szerokości, są połączone w środku budynku w kalenicy, która znajduje się na całej długości dachu, ściany zewnętrzne znajdują się pod pokryciem dachowym. W przypadku prostego dachu dwuspadowego potrzebny jest tylko jeden rodzaj wiązarów kratowych.
- Spadziste dachy są bardzo popularne i można je łatwo zbudować za pomocą wiązarów kratowych, które są skierowane od naroży do kalenicy, a pomiędzy skrajną ścianą a krawędzią kalenicy umieszcza się specjalną kratownicę (z belką ściętą).
Zobacz również:
- producent blachy trapezowej łódzkie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-lodzkie/
- blacha trapezowa t18 śląskie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-slaskie/
- blacha falista kujawsko-pomorskie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-kujawsko-pomorskie/
- blacha falista mazowieckie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-mazowieckie/
- blacha trapezowa powlekana cena świętokrzyskie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-swietokrzyskie/
Pokrycie na dach – blacha falista
Dziś w budownictwie szeroko stosuje się ocynkowane blachy stalowe, które po pewnym przetworzeniu i pokryciu polimerową warstwą ochronną stają się dobrze znaną blachą falistą. Dzięki takiej obróbce uzyskują nie tylko nowy estetyczny wygląd, ale także podnoszą się niektóre walory blachy (jej wytrzymałość i sztywność). To właśnie profilowanie i późniejsza obróbka blach polimerem umożliwia wykorzystanie jej, jako pokrycia dachowego.
Zobacz również:
- wiązary kratowe cena Lublin http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-lublin/
- wiązary dachowe drewniane Wrocław http://www.wiazary-kratowe.pl/technologia/
- wiązary kratowe cennik łódzkie http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-lodzkie/
- wiązary dachowe warmińsko-mazurskie http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-warminsko-mazurskie/
- wiązary małopolskie http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-malopolskie/
Zadaszenie wykonane z blachy falistej ma swoje pozytywne cechy:
- Prostota montażu, posiada niską wagą, łatwa do cięcia, pozwala na tworzenie dachów o różnej architekturze, a transport i montaż dachu są znacznie uproszczone. Ponadto blachę falistą można stosować do różnych konstrukcji dachowych o prawie każdym kącie nachylenia.
- Wysoka odporność na zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne, opady atmosferyczne, światło ultrafioletowe, co pozwala zachować strukturę i estetykę materiału przez wiele lat. Możliwość stworzenia bardzo szczelnego dachu.
- Przyjazność dla środowiska. Blacha to materiał przyjazny dla środowiska. Nawet z warstwami ochronnymi nie emituje do atmosfery toksycznych substancji.
- Bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Podstawą profilu metalowego jest stal ocynkowana, która zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.
- Koszt. Cena blachy falistej jest zróżnicowana w zależności od grubości metalu, ilości cynku oraz jakości powłoki polimerowej. Materiał ten jest tańszy od płytek metalowych i bitumicznych.
Dach pokryty blachą falistą długo zachowa swoje funkcje i wygląd, jeśli nie zostaną uszkodzone polimerowe warstwy ochronne. Warstwy te chronią materiał przed korozją i rdzewieniem. Przy wyborze pokrycia dachowego należy oczywiście wziąć pod uwagę założenia projektowe oraz możliwość obciążenia wiązarów kratowych.
Jednak oprócz tego ważna jest jego trwałość i cena. I pod tym względem blacha falista prezentuje się bardzo dobrze, ponieważ jej producenci gwarantują wieloletnią eksploatację i oferują ten materiał w cenie nieproporcjonalnie niższej od tradycyjnych rozwiązań. Dlatego nie jest zaskakujące, że wszędzie tam, gdzie to możliwe, stosuje się blachę.
Okres użytkowania ocynkowanej blachy falistej szacuje się na co najmniej 25 lat. Na rynku dostępne są również droższe blachy wielowarstwowe z powłoką poliuretanową, które po zamontowaniu na dachu pozostają w dobrym stanie nawet do 40-50 lat.