Jakie warunki techniczne muszą być spełnione w miejscu prowadzenia pralni

Możliwość komentowania Jakie warunki techniczne muszą być spełnione w miejscu prowadzenia pralni została wyłączona
Jakie-warunki-techniczne-musza-byc-spelnione-w-miejscu-prowadzenia-pralni

Chcesz założyć pralnię? Jest to możliwe. Aby jednak działać zgodnie z prawem, musisz przestrzegać kilku kwestii. Co jest tutaj istotne? Bez czego nie można legalnie prowadzić pralni?

Lokal – co warto wiedzieć?

Wiele osób skupia się tylko na wyborze właściwej lokalizacji. To, rzecz jasna, ważna sprawa. W końcu od tego w pewnym stopniu zależy to, czy przedsięwzięcie będzie udane. Musisz jednak skupiać się nie tylko na tym czynniku. Pamiętaj bowiem, że są pewne wytyczne Ministra Gospodarki oraz Ministra Infrastruktury dotyczące takiej właśnie działalności. Jeśli się do nich zaś nie zastosujesz, to nie będziesz mógł swobodnie działać i oferować usług dla swoich Klientów. Przede wszystkim wybrany przez Ciebie lokal powinien mieć co najmniej 50 metrów kwadratowych. Nie możesz zatem decydować się na mniejsze opcje, np. w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Jeśli takie wybierzesz, to przy kontroli okaże się, że będziesz… zmuszony zamknąć swoją działalność itp. Nie ma zatem sensu kombinować. Jeśli chodzi o lokal, to na jego terenie trzeba wyodrębnić kilka pomieszczeń. To także jest natomiast obligatoryjne. Musisz zatroszczyć się np. o pomieszczenie socjalne. Sporo osób zapomina zaś o tej właśnie kwestii. Warto wiedzieć, że takie pomieszczenie powinno mieć minimum 5 metrów kwadratowych. Co jeszcze jest tutaj istotne? Twoja pralnia powinna być wyposażona w toaletę z przedsionkiem o minimalnej pojemności wynoszącej 2 metry kwadratowe. To nie wszystko na tej płaszczyźnie. Liczy się także pomieszczenie stanowiące magazyn środków chemicznych. Powinna to być oczywiście oddzielna lokalizacja od wyżej wymienionych. Jak zatem widzisz, samo miejsce, gdzie będzie odbywało się pranie, to tylko jeden z kilku elementów składających się na legalne działanie tego przedsięwzięcia. O czym jeszcze nie można zapominać? W miejscach, gdzie będzie odbywało się pranie warto zadbać o to, aby ściany były wykończone odpowiednimi materiałami. Chodzi o niepochłanianie wilgoci oraz łatwą zmywalność. Takie komponenty powinny być także odporne na działanie środków chemicznych, które będą przecież na co dzień stosowane w pralni itd.

Odpowiednia wentylacja

To kolejny aspekt, o którym dużo osób zapomina w trakcie urządzania własnej pralni. Pamiętaj zaś, że odpowiednio pracująca wentylacja jest na wagę złota. Nie tylko chodzi tutaj o działanie zgodnie z normami. W ten sposób zadbasz także o komfort swój i własnych pracowników. Należy zaznaczyć, że warto zdecydować się na wentylacje grawitacyjne oraz mechaniczne. Pamiętaj o tym, by wydajność wynosiła w tym przypadku minimum dziesięć wymian w ciągu jednej godziny. Jeśli chodzi natomiast o wyciągi, które docelowo mają znajdować się w pobliżu agregatu chemicznego, to trzeba je ulokować na wysokości około pół metra od posadzki.

Odpowiednio wytrzymała podłoga

W tym temacie trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw. Z jednej strony podłoga musi być wytrzymała. W końcu np. agregaty chemiczne są naprawdę dość ciężkie. Dlatego materiały na podłogę muszą być odpowiednio wytrzymałe. Pamiętaj, że chodzi tutaj nie tylko o sam ciężar maszyn oraz akcesoriów. W czasie pracy dochodzą przecież do tego jeszcze dodatkowe wibracje itd. Nie można zatem zdecydować się na rozwiązania pierwsze z brzegu. Z drugiej strony chodzi także o utrzymanie odpowiedniej higieny w miejscu pracy. Warto zatem zdecydować się na takie materiały, które są nie tylko odporne (na osadzające się środki), wytrzymałe, ale także np. łatwe w kontekście utrzymania w odpowiedniej czystości. Zaleca się m.in. zastosowanie glazury odpowiedniej jakości. Warto w tym celu skonsultować się z fachowcami od tego właśnie zagadnienia. Nie tylko chodzi o dobór odpowiedniego materiału. Trzeba dodać, że są na rynku nowoczesne firmy, które są w stanie zająć się wykończeniami w konkretnym lokalu. W ten sposób wszystko będzie spełniało odpowiednie normy.

Sprawnie działające instalacje

Aby działać legalnie w swojej pralni, trzeba m.in. zadbać o kilka instalacji. Co jest wymagane? Oczywiście, jest to instalacja wodno-kanalizacyjna. Nie wiesz, jak zabrać się za wykonanie tego właśnie zadania? W takim położeniu również warto postawić na pomoc sprawdzonych ekspertów. Najlepiej wybrać firmy, które mają doświadczenie w ramach tego zagadnienia i już kiedyś instalowały przeróżne elementy w pralniach przemysłowych. O czym jeszcze nie wolno zapominać? Ważna jest także instalacja sprężonego powietrza. Najlepiej zdecydować się na maszyny o wydajności nawet kilkuset litrów na jedną minutę. Jeśli chodzi o wymagane ciśnienie robocze, to powinno ono wynosić od 6 do 10 barów. Kluczowa jest także elektryka. Bez sprawnie działającej instalacji nie może odbywać się skuteczne i szybkie pranie, prasowanie itd. Dlatego warto skonsultować się z porządnymi elektrykami. Liczy się chociażby to, by w czasie dużego obciążenia urządzenia samodzielnie się nie wyłączały itd. Dlatego nie obejdzie się bez pomocy fachowca od tego zagadnienia. Lepiej zadbać o te sprawy od razu, by potem można było działać bez żadnych problemów i rzetelnie wykonywać swoje usługi.