Sita wibracyjne

Możliwość komentowania Sita wibracyjne została wyłączona
Sita wibracyjne

Materiały wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, rolnictwie i ogrodnictwie muszą być wolne od zanieczyszczeń. Dlatego też przed ich użyciem są poddawane rozdzielaniu i oczyszczaniu. Do tego celu służy przesiewacz wibracyjny, który ma zastosowanie w tych branżach. Jednak by działał prawidłowo musi być wyposażony w wysokiej jakości komponenty, a najważniejszymi z nich są sita wibracyjne. Jeżeli takie części są prawidłowo zainstalowane przesiewacz działa sprawnie a takie surowce jak: piasek, ziemia, torf, gruz, węgiel są efektywnie przesortowane. Dobrej jakości muszą być również takie części jak: uszczelki oraz ramy sitowe.

Sita wibracyjne – co to jest?

Sita wibracyjneSita wibracyjne należą do prostych komponentów, których zadaniem jest oddzielanie od siebie różnych cząstek, zarówno suchych i mokrych. Jak do tego dochodzi? Służy temu elektryczny generator ruchu. Działanie sita wibracyjnego nie jest skomplikowane, do prawidłowego wykonania pracy jest ustawiane poziomo a surowiec poddawany przesiewaniu jest na nienakładany. Powstające drgania oraz grawitacja powodują, że elementy posiadające mniejszą średnicę przedostają się pod sito, natomiast o większych rozmiarach utrzymują się na górnej części sita. Do przesiewaczy często montowane jest więcej niż jedno sito wibracyjne, a każde z nich posiada inny rozmiar oczek. Pozwala to uzyskać różne frakcje materiału. Dla osiągnięcia wydajnego efektu selekcjonowania, sita są wprawiane w ruch.

Sita wibracyjne do przesiewaczy

Przesiewacze wibracyjne uczestniczą w rozdzielaniu różnego rodzaju materiałów oraz ich frakcjonowaniu. Są to maszyny napędzane np. napędami bezwładnościowymi. Jakie rodzaje przesiewaczy występują na rynku? Przede wszystkim jednopokładowe i wielopokładowe, zamknięte i otwarte. Te pierwsze segregują surowce na dwie frakcje, drugie na dowolne frakcje. Przesiewacze umożliwiają odseparowanie różnego niechcianego zanieczyszczenia od danego produktu. Sita wibracyjne są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu: rolnictwo, ogrodnictwo, budownictwo, górnictwo, przemysł spożywczy, chemiczny itd.

Z czego wykonane są sita wibracyjne?

Sita wibracyjne wykonane z najlepszej jakości stali, dlatego są w stanie przesiać i odizolować różnego rodzaju materiały. Sito składa się z siatki lub blachy perforowanej, mają podwyższoną trwałość i zapewniają wzrost produktywności przesiewania. Generator ruchu przesiewacza powstaje z odlewów wytrzymałych na rozciąganie. A odpowiednio dobrane łożyska, gwarantują dynamiczne obciążanie. Zamawiając sita wibracyjne u producenta trzeba dokładnie przedstawić wymagania odnośnie ich przeznaczenia. Pozwoli to uniknąć efektu zalepiania sit, co bardzo utrudnia pracę, ponieważ trzeba często zatrzymywać maszyny, aby usunąć problem.

Rodzaje sit wibracyjnych do przesiewaczy

Przesiewacze pracują tak wydajnie dzięki odpowiednim sitom wibracyjnym, które występują w różnych odmianach.

Można zamówić następujące sita wibracyjne stalowe:

  • Sita harfowe – samoczyszczące wprost idealne w przypadku przesiewania lepkich surowców. Budowa tych sit to karbowane druty wzdłużne oraz przekładki poliuretanowe.
  • Sita perforowane – powstają z blachy, a ich przeznaczeniem jest selekcjonowanie surowców o grubym uziarnieniu.
  • Sita strunowe – samoczyszczące wykonane z prostego drutu wyposażone w przesuwne przekładki na podpory. Są niezbędne do przesiewania trudnych sypkich oraz lepkich materiałów.
  • Sita spawane – odporne na uszkodzenia i trwałe sita, powstające wskutek zespawanie ze sobą różnych drutów prostych. Sprawdzą się podczas przesiewania surowców zarówno o średnich jak i większych rozmiarach.
  • Sita plecione – to wyjątkowy rodzaj sit powstający dzięki splataniu drutów posiadających różną grubość. Dostępne są sita wibracyjne o oczkach prostokątnych kwadratowych, wielokarbowych i szczelinowych.

Polecamy:

Jak wybrać optymalny przesiewacz z sitem wibracyjnym?

Przesiewacze z sitem wibracyjnym są najchętniej zamawianymi maszynami do segregowania różnych materiałów. Są to urządzenia bardzo wydajne w czasie pracy. Dzięki możliwości zamawiania przesiewaczy u producenta, są one opracowywane w zindywidualizowanej formie. Dzięki czemu, kształt a także forma pracy jest dostosowana do miejsca działania przesiewacza. Dlaczego tak ważne jest wykonywanie przesiewaczy pod konkretnego klienta. Takie maszyny posiadają do wykonania konkretne działania, w tym precyzyjne, tak, więc przygotowanie indywidualnego projektu jest najlepszym rozwiązaniem. Powstają przesiewacze z sitami wibracyjnymi odpowiadające kształtem i wielkością względem danego terenu. Zamawiając przesiewacz wibracyjny trzeba zwrócić również uwagę na taki czynnik jak zużycie energii elektrycznej. Można dopasować sprzęt pod tym kątem i zapewnić swojej firmie znaczne oszczędności. Warto razem z przesiewaczem zakupić przenośnik taśmowy, który znacznie usprawnia pracę.

Obecnie produkowane przesiewacze z sitem wibracyjnym są stacjonarne lub mobilne. Te pierwsze to maszyny o dużych gabarytach, których obsługa wymaga zatrudnienie wielu pracowników. Do ich przemieszczenia trzeba używać dźwigów. Natomiast urządzenia mobilne poruszające się na kołach lub gąsienicach lepiej sprawdzają się w działaniu na rozległym obszarze. Można również wybrać przesiewacz wibracyjny o określonym rodzaju silnika. To znaczy: elektryczny lub spalinowy. Jeżeli maszyna będzie wykorzystywana na terenie bez przyłącza elektrycznego pozostaje jedynie przesiewacz Diesla.

Siplex tworzywa konstrukcyjne
Krakowska 87
40-391 Katowice
883133031
www.silplex.pl

Aircon filtry przemysłowe
Woźniaka 28
40-389 Katowice
322022079
airconfilters.pl

Poliplex tworzywa konstrukcyjne
Krakowska 87
40-391 Katowice
322505048
www.poliplex.com.pl
plcontroll – automatyzacja w przemyśle
plac Kilińskiego 3
71-414 Szczecin
720884319
www.plcontroll.com