Ile kosztuje samoobsługowa myjnia samochodowa – kochamy nasze auta i ciężko się z nimi rozstajemy. Dbamy o ich piękny, błyszczący wygląd i stan techniczny. Dzięki odpowiednio zadbanym pojazdom jesteśmy w stanie cieszyć się nimi przez szereg długich lat. Odpowiednia ich konserwacja nie jest procesem łatwym. Nieumiejętne mycie samochodu może przyczynić się do powstawania zarysowań na karoserii czy uszkodzeń zewnętrznych, szybko rzucających się w oczy elementów.
Alternatywą dla manualnego mycia pojazdu jest skorzystanie z możliwości oferowanych przez myjnie samoobsługowe. Te przeważnie występują w formie bezdotykowej. Opiszemy, na czym polega mycie na takiej myjni, jakie są jej wady i zalety. Podpowiemy również, jaki jest koszt umycia samochodu w myjni samoobsługowej. Zapraszamy do intrygującej lektury!
Specyfika myjni samoobsługowych
Myjnie samoobsługowe dzielą się na dwa główne typy. Pierwszym typem są myjnie ręczne. Polegają na ręcznym czyszczeniu powierzchni samochodu, z wykorzystaniem obecnych na myjni akcesoriów do czyszczenia felg, karoserii, lusterek i reflektorów. Zadanie to jest jednak czasochłonne, więc najczęściej użytkowanym przez kierowców typem myjni samoobsługowych są myjnie bezdotykowe. Charakteryzują się niewielkim kontaktem fizycznym z powierzchnią pojazdu.
Większość pracy za nas wykonuje zautomatyzowany system. Za pomocą specjalnej lancy kierujemy określony strumień wody na powierzchnie mytego auta. Całość pracy nie trwa specjalnie długo i pozwala dokładnie wyczyścić pojazd. Poniżej wskażemy podstawowe wady i zalety myjni samoobsługowych.
Plusy dodatnie i plusy ujemne
Wszystko na świecie ma swoją jasną i ciemną stronę. Podobnie jest z opisywanymi myjniami samoobsługowymi. W przypadku myjni ręcznych do zalet mogą zaliczać się pieniądze, jakie wydamy za użycie akcesoriów czyszczących na jej terenie. Wad jest w tym przypadku zdecydowanie więcej, ponieważ całość przedsięwzięcia zabiera nam czas i energię. Czyszczenie powierzchni pojazdu nie różni się specjalnie od mycia go w warunkach przydomowych.
Myjnie samoobsługowe bezdotykowe mają zdecydowanie więcej zalet, a to z tego powodu, że nie mamy większego kontaktu z powierzchnią auta, ze ścierkami ani proszkiem do czyszczenia karoserii. Wpierw za pomocą specjalnej szczotki nakładamy specyfik czyszczący, a później za pomocą automatycznego systemu kierujemy strumień wody na powierzchnie samochodu.
Standardowy strumień wody ciskany w samochód ma około 100 barów. Z tego też powodu należy ostrożnie i umiejętnie kierować strumieniem wody, aby nie uszkodzić karoserii (co może spowodować mikropęknięcia), lusterek bądź reflektorów. Poleca się dokładne zwilżenie najbardziej zabrudzonych miejsc auta za pomocą szmatki. Korzystając umiejętnie z samoobsługowej myjni bezdotykowej, jesteśmy w stanie usunąć najbardziej uporczywe zabrudzenia podwozia, kół i karoserii. Zyskujemy również dostęp do łagodnych środków chemicznych, za pomocą których wyczyścimy samochód i przywrócimy jego pierwotny wygląd.
Niestety brak wprawy w operowaniu lancą może spowodować problemy z pogłębieniem się uszczerbków na lakierze. Silne ciśnienie baryczne może wcisnąć zabrudzenia pomiędzy uszczelki, co zaserwuje nam kłopoty z pojazdem w niedalekiej przyszłości. Kluczem do odpowiedniego korzystania z takiej myjni jest dalece idąca ostrożność i wyczucie.
Ile kosztuje skorzystanie z usług myjni samoobsługowych?
To pytanie nurtuje kierowców zastanawiających się nad skorzystaniem z usług myjni samoobsługowych. Całkowity koszt operacji czyszczenia samochodu mieści się w granicach od 10 do 20zł za 10 minut pracy. Ceny na rozmaitych myjniach samoobsługowych są dość zbliżone do siebie. Warto jednak zaznaczyć, że szukając myjni samoobsługowych, trafić możemy na takie, które dodają nam nieco więcej czasu na realizację całej operacji.
W pakiecie usługi znajdują się akcesoria, które pomogą nam uporać się z największymi i trudno zmywalnymi zabrudzeniami podwozia i felg. Prócz standardowo oferowanej automatycznej lancy znajdziemy tam również specjalną szczotkę do czyszczenia zabrudzeń na newralgicznych elementach pojazdu i łagodny środek chemiczny, dzięki któremu dokładnie usuniemy powstałe zabrudzenia.
To jednak nie wszystko, ponieważ niektóre myjnie samoobsługowe dysponują serwisem umożliwiającym załączenie programu z chemią pomocną do czyszczenia straszliwie zabrudzonych felg. To wszystko zawiera się w cenie usługi wycenianej na 10-20zł za 10 minut pracy. Jak sądzicie, warto?
Polecamy uwadze:
Jak zaoszczędzić?
Faktem jest, że usługa oferowana przez myjnie samoobsługowe nie jest droga. To najwyżej 20zł za 10 minut pracy. Oczywiście możemy zredukować tę sumę. Jak zaoszczędzić na całym procesie? Wystarczy szybciej się uwinąć ze spłukiwaniem samochodu. Wymaga to, co prawda większej operatywności i sprawności w korzystaniu z lancy, ale jest to możliwe. Ciśnienie baryczna, pod którym spływa puszczana z lancy woda, jest optymalne, by usunąć standardowe zabrudzenia na karoserii pojazdu. Kolejnym sposobem zaoszczędzenia czasu, a przez to środków finansowych jest rezygnacja z nałożenia kolejnej warstwy wosku przy ostatnim programie.
Jeśli zapytacie o jakiś inny sposób zminimalizowania kosztów mycia samochodu, to odpowiemy wam w sposób, którego na pewno się nie spodziewacie. Podjeżdżajcie swoimi wehikułami do myjni samoobsługowej jak najczęściej. Wasze pojazdy będą mniej zabrudzone niż w przypadku bardzo rzadkiego czyszczenia auta. To przełoży się na czas mycia samochodu.