Jak otworzyć warsztat samochodowy w garażu? Prowadzenie warsztatu samochodowego w przydomowym lub wynajętym garażu, wydaje się być pomysłem co najmniej dziwnym. Wiele osób myśli, że z uwagi na brak miejsca, po prostu nie da się prowadzić warsztatu w garażu. Nic bardziej błędnego. Warsztaty samochodowe zlokalizowane w garażach to miejsca, które również znajdują klientów. Cała tajemnica jest w oferowaniu odpowiednich usług.
Zakres usług
Oczywiście w warsztacie zlokalizowanym w garażu, nie da się prowadzić pewnych prac naprawczych. Już wyciągnięcie silnika z samochodu czy też skrzyni biegów, może być niemałym wyzwaniem lub po prostu czymś niewykonalnym. Naprawa samochodów w takim warsztacie musi więc być ukierunkowana na wykonywanie czynności, które fizycznie da się wykonać. Jest ich niemało.
Mechanik samochodowy wykonujący prace w małym garażu nie może też ukierunkowywać się na naprawę większych pojazdów, choćby busów czy samochodów terenowych. Oczywiście nie jest też realna naprawa samochodów ciężarowych.
Garaż jest miejscem, gdzie nie zawsze jest możliwość zamontowania podnośnika. W praktycznie każdym jednak można wykopać kanał i odpowiednio go wzmocnić, a także wyposażyć. To dobry krok. Dzięki posiadaniu kanału, możliwe lub łatwiejsze będą takie prace jak wymiana oleju, naprawa układów wydechowych czy też wymiana amortyzatorów. Oczywiście możliwe do wykonania będą także inne prace związane z usterkami pojazdów. Zakres ich jest bardzo szeroki. Naprawy instalacji elektrycznych, wymiana wielu części, polerowanie samochodów i usuwanie rys z karoserii, a także takie poszukiwane usługi jak wymiana czy polerowanie reflektorów.
Dużym plusem jest możliwość skorzystania z miejsca przed garażem. Jeśli jest to garaż zlokalizowany na naszej działce, to nie ma z tym problemu. Prace przed garażem zlokalizowanym w miejscu publicznym też oczywiście są możliwe. Jednak i tu należy ograniczyć się do określonych czynności. Niemożliwe będzie też pozostawienie narzędzi czy urządzeń na zewnątrz. Nie będzie można też wykonywać na zewnątrz prac, których nie da się w ciągu jednego dnia skończyć. Bardzo ryzykowne bowiem jest pozostawienie w miejscu publicznym rozebranego częściowo i otwartego samochodu, do którego każdy może mieć dostęp.
Etapy zakładania warsztatu samochodowego w garażu
Do prowadzenia warsztatu samochodowego nie są potrzebne żadne zezwolenia, może go założyć każdy. Więc jedynym prawnym obowiązkiem jest założenie działalności gospodarczej. Jeśli jednak warsztat ma działać prężnie i cieszyć się dużą popularnością wśród klientów, potrzebny jest dobry biznes plan, a przede wszystkim usługi naprawcze, które mogą klientów zainteresować i będą możliwe do zrealizowania w pomieszczeniu, gdzie bez wątpienia nie będzie zbyt wiele miejsca. Dobrze jeśli garaż jest z kanałem. Jeżeli nie, warto go wykopać, odpowiednio wymurować wnętrze kanału, a całość wzmocnić i przykryć deskami czy innymi elementami, po których będzie można bezpiecznie się poruszać. Kanał nie musi przydać się przy każdej naprawie, przy niektórych zaś może być konieczny.
Garaż trzeba wyposażyć w niezbędne narzędzia i urządzenia
Konieczne rzecz jasna jest odpowiednie wyposażenie garażu, który ma się stać warsztatem. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w pomieszczeniu, warto wyposażenie warsztatu wybierać w sposób bardzo przemyślany. Kupowanie czegoś na wyrost, jest nie tylko niepotrzebnym wydatkiem, ale i może spowodować, że w garażu będzie o wiele mniej miejsca. Nawet jedno urządzenie kupione w sposób nieprzemyślany i pozostawione w garażu, może utrudniać poruszania się po nim w trakcie prowadzenia napraw i innych prac związanych z działalnością gospodarczą.
Zobacz dobre warsztaty:
Dobry warsztat samochodowy nie potrzebuje reklamy, ale niewielki warsztat w takim miejscu jak garaż, już tak. Warto postawić na dobrą reklamę, by zachęcić klientów do skorzystania z usług. Musi to być reklama, która jest naprawdę przekonująca, bowiem klienci mający alternatywę w postaci większych i lepszych warsztatów, muszą mieć powód, by trafić właśnie do tego w garażu. Działania reklamowe są bardzo ważne by zaistnieć na rynku. W późniejszym okresie można je nieco zminimalizować. Można też zmieniać formę reklam i obserwować czy dzięki danym reklamom nowi klienci docierają do warsztatu czy też nie. Jeśli nie, oczywiście trzeba nad przekazem reklamowym popracować.
Warto odkładać część zarobionych pieniędzy
Zaczynając prowadzenie warsztatu w garażu, od razu z każdego zysku warto odkładać część pieniędzy. Cel takiego działania jest oczywiście jedne – przeniesienie warsztatu w inne miejsce i rozwinięcie swojej firmy. Istnieje wiele warsztatów samochodowych, które początkowo mieściły się w ciasnym garażu, z czasem zaś lokalizacja zmieniała się na inną, sam warsztat zaś na większy i lepszy. Bardzo mało zaś jest warsztatów, które działają w garażach od lat. Od razu lepiej więc dojść do wniosku, ze garaż jest przejściową lokalizacją dla warsztatu. Z czasem zaś warto przenieść się do innego, większego miejsca, kupić lub stworzyć warsztat z prawdziwego zdarzenia. Warsztat w garażu zapewni zysk, w perspektywie czasu jednak może to się zmienić, więc lepiej zaplanować za jakiś czas przeprowadzkę.
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |