Budowa domu z bali – czy warto inwestować w konstrukcje drewniane?

Możliwość komentowania Budowa domu z bali – czy warto inwestować w konstrukcje drewniane? została wyłączona
Budowa domu z bali – czy warto inwestować w konstrukcje drewniane?

Budowa domu z bali – czy warto inwestować w konstrukcje drewniane? Górskie miasteczka kojarzą nam się z pięknymi krajobrazami, a tradycyjne góralskie chaty z niepowtarzalnym wyglądem. Domy z bali to wizytówka naszych południowych miast. Niepowtarzalna aranżacja tych budynków zachwyca nie tylko zagranicznych turystów, ale także Chińczyków, którzy coraz chętniej stawiają takie domy. Czy domy z bali są drogie w budowie i eksploatacji? Jakie są zalety konstrukcji drewnianych? Jak przebiega proces budowy domu z bali?

Koszt budowy domku z bali

Budowa domu, niezależnie od technologii jego budowy, wymaga dużych nakładów finansowych, jednak budowa ekologicznych domów drewnianych jest pod tym względem bardziej korzystna. Budując dom z bali, zużyjemy mniej materiałów, zmniejszając tym samym koszt ich zakupu. Kilka ważnych czynników może wpłynąć na ostateczną cenę domu z bali. Po pierwsze wymiary powierzchni drewnianego budynku, a po drugie rodzaj i ilość naturalnych surowców potrzebnych do wykonania elewacji. Nie możemy też pominąć kosztów związanych z zatrudnieniem odpowiedniej firmy budowlanej do wykonania projektu oraz firmy remontowej, która zadba o estetykę wnętrza.

Ci, którym zależy na czasie, mogą skorzystać z bogatej oferty dewelopera. Za nowy dom drewniany pod klucz płacisz obecnie około 1800-2000 zł za metr kwadratowy. W tym przypadku musimy pamiętać, że przy nieco większym nakładzie finansowym do nowego domu możemy wprowadzić się zaraz po otrzymaniu kluczy od inwestora. Jeśli jednak zdecydujemy się ubiegać o kredyt hipoteczny, warto skorzystać z możliwości budowy domu z dotacjami. Domy budowane z bali są energooszczędnym i ekologicznym budynkiem, dla którego polski rząd jest skłonny udzielić finansowego wsparcia.

Jak długi jest okres budowy?

Myślisz, że skoro ostateczny efekt budowy jest tak nieoczekiwany, to musi zająć miesiące, a może lata? Nic bardziej mylnego! Domy w technologii drewnianej buduje się szybciej niż tradycyjne domy murowane. Często właściciele domów murowanych nie mogą czekać na zakończenie budowy, która w skrajnych przypadkach może trwać latami. W takim przypadku dom z bali jest lepszy niż murowany, a budowa domu z bali trwa zwykle pięć lub sześć miesięcy.

Oczywiście jest to tylko przybliżony czas realizacji i będzie w dużej mierze zależny od wielkości budynku i innych cech architektonicznych. Jeśli czas jest napięty, możemy zdecydować się na domy szkieletowe, składające się z elementów prefabrykowanych, czyli powstałych wcześniej w przedpokoju.

Jaka jest konstrukcja domu z bali?

Budowa domu z bali – czy warto inwestować w konstrukcje drewniane?
Budowa domu z bali – czy warto inwestować w konstrukcje drewniane?

Rozmawialiśmy już o kosztach i czasie trwania budowy, teraz skupimy się na pracy ekipy budowlanej. Jeśli zależy nam na szybkiej i dokładnej realizacji projektów, powinniśmy przede wszystkim postawić na zatrudnienie rzetelnych i doświadczonych fachowców. Niestety konstrukcje drewniane mają to do siebie, że nie wybaczają nawet najmniejszych błędów. W takim przypadku mały błąd może prowadzić do wad konstrukcyjnych, które trudno będzie później usunąć.

W przeciwieństwie do domów szkieletowych, budowa domów z bali odbywa się na miejscu. Po wcześniejszym ułożeniu fundamentu drewniana konstrukcja wspina się stopniowo. Wykonawca był również odpowiedzialny za dostawę materiału, w tym przypadku odnawialnego surowca naturalnego – drewna.

Okazuje się, że najlepsze i najtrwalsze materiały sprowadzane są z zagranicy. Do budowy całorocznych domów z bali stosuje się kłody o średnicy od 35 do 42 cm, mniejsze kłody są zarezerwowane dla domków letniskowych. Najczęściej są to odmiany świerka i sosny, stawiające na wysoką jakość wykonania, a do tego można wybrać drogi i wytrzymały modrzew. Wśród bali możemy wyróżnić następujące typy: bale pełne, bale klejone, bale izolacyjne oraz bale warstwowe. Rodzaj wybranego bala wpływa częściowo na wygląd i funkcję konstrukcji drewnianej.

Zalety budownictwa drewnianego

Właściwie od samego początku mówiliśmy o zaletach budowy domu drewnianego w Szczecinie. Budownictwo drewniane to rodzaj budownictwa ekologicznego i energooszczędnego, które nie wymaga od inwestorów dużych nakładów finansowych. Ich dodatkową zaletą jest krótki czas realizacji, dobre wykończenie oraz łatwa konserwacja. Domy drewniane stanowią doskonałą alternatywę i jednocześnie silną konkurencję dla tradycyjnych domów budowanych techniką murowaną. Budowa własnego domu to trudne zadanie, ale jeśli dobrze się przygotujesz, możesz zmienić swoje obecne miejsce zamieszkania wkrótce po rozpoczęciu budowy.