Osteopatia – czy warto się nią zainteresować?

Możliwość komentowania Osteopatia – czy warto się nią zainteresować? została wyłączona
Osteopatia - czy warto się nią zainteresować?

Osteopatia – czy warto się nią zainteresować? W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z bardzo szybkim rozwojem wielu różnych branż. Olbrzymie parcie do przodu wykazuje również medycyna, stale opracowując nowe podejścia do wybranych chorób, udoskonalając metody działania i sprawiając, by zabiegi wykonywane w jej obrębie były coraz bardziej skuteczne. Mimo wszystko jednak często okazuje się, że ludzie mają problem ze znalezieniem specjalisty, który zdołałby poradzić sobie z ich konkretną dolegliwością. Wtedy do akcji bardzo często wkracza osteopatia, studia w obrębie której podejmowane są przez wielu przyszłych lekarzy i specjalistów. Czym tak właściwie się ona zajmuje i czy warto na nią postawić?

Osteopatia – czym jest i jak przebiega leczenie w jej obrębie?

Osteopatia - czy warto się nią zainteresować?
Osteopatia – czy warto się nią zainteresować?

Osteopatia i studia w jej obrębie skupiają się na terapii rękoma. Jest to odłam medycyny, który – pomimo bycia ściśle związanym z fizjoterapią – nie należy do konwencjonalnych. Nawet jeśli bowiem sam w sobie bazuje na odpowiedniej technice i fizycznych działaniach specjalisty w jego obrębie, wiele do czynienia ma tutaj również nastawienie. Osteopatia zakłada bowiem, że ciało i dusza stanowią całość, a zdrowie jednego jest silnie uzależnione od tego drugiego. W myśl tego podąża też za zasadą, że organizm sam jest w stanie się zregenerować – wystarczy pchnąć go w odpowiednim kierunku, również przy pomocy zwykłej wiary w wyzdrowienie, którą powinien wykazywać się pacjent, a do której powinien przekonywać specjalista.

 

 

Choć sama osteopatia, studia w której cieszą się coraz większą popularnością, w dużej mierze opiera się na psychice i rzeczach nie do końca popartych nauką, schemat leczenia za jej pośrednictwem jest niemal identyczny, jak w przypadku bardziej standardowych podejść do niego. Oznacza to, że wizyta u osteopaty rozpoczyna się od diagnozy – aby całe leczenie było odpowiednio skuteczne, ta musi być jak najbardziej dokładna, dogłębna i szczegółowa. W przypadku wątpliwości osteopata może sięgnąć po takie badania, jak rezonans czy RTG. Po diagnozie następuje właściwe leczenie, zawsze zakładające zastosowanie jednej z wielu technik manualnych, a często połączone z odpowiednią dietą, zaleceniem zmiany trybu życia oraz wdrożeniem wielu zasad związanych z profilaktyką. 

Osteopatia i studia to dwie nierozłączne rzeczy. Osteopatą nie może bowiem zostać każdy, a jedynie lekarz i fizjoterapeuta – w dodatku wyłącznie po ukończeniu właściwych szkoleń https://kursy-fizjoterapia.eu/.

Czy warto zainwestować w osteopatię?

Już przy samym rozważaniu skierowania się do osteopaty musimy mieć świadomość, że osteopatia wiąże się z zastosowaniem wyłącznie metod nieinwazyjnych. W związku z tym nie ryzykujemy niczym – poza stratą czasu i pieniędzy. Warto po nią sięgnąć przede wszystkim dlatego, że:

  • pozwala radzić sobie z mnóstwem chorób – osteopatia pozwala radzić sobie przede wszystkim z chorobami układu ruchu – dyskopatiami, zapaleniami stawów czy mięśni, wadami postawy czy stanami pourazowymi oraz przeciążeniowymi. Nie jest to jednak jedyne pole działania. Dobrze radzi sobie bowiem również ze schorzeniami układu pokarmowego, układu krążenia, układu oddechowego, ale i migrenami, stanami depresyjnymi czy problemami urologicznymi;
  • może nadać tor naszemu leczeniu – osteopatia jest niezwykle skuteczna, jednak nie w każdym przypadku się sprawdza (w końcu nie jest cudotwórstwem). Bardzo często jednak potrafi wytyczyć nam drogę do dalszego leczenia. Osteopaci bardzo blisko współpracują z fizjoterapeutami, ale ich olbrzymia wiedza na temat anatomii i ogólnie pojętej medycyny pozwala im stawić logiczne tezy i pomagać w znalezieniu sposobu na pozbycie się dolegliwości – czy to właśnie za sprawą osteopatii, czy też za pośrednictwem innych gałęzi medycyny. Konwencjonalnej i niekonwencjonalnej;
  • potrafi odmienić nasz styl życia – osteopatia dotyka mnóstwa różnych sfer życia i jest w stanie diametralnie poprawić jego jakość. Nie tylko pomoże nam poradzić sobie z naszymi dolegliwościami, ale i wdraża działania profilaktyczne, które pomogą nam utrzymać nasz stan zdrowia na odpowiednio wysokim poziomie;
  • podchodzi do nas w sposób mocno indywidualny – osteopatia obraca się wokół konkretnego pacjenta. Jak żadna inna dziedzina medycyny, słucha jego potrzeb i podchodzi do niego w sposób holistyczny, biorąc pod uwagę zarówno jego zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. 

Pamiętajmy, że choć osteopatia jest czymś wydawałoby się uniwersalnym i nieszkodliwym, nie zawsze jest wskazana. Do przeciwwskazań do zabiegów osteopatycznych zaliczyć można zaawansowane stadia niektórych chorób psychicznych, choroby nowotworowe, ciążę i inne. Warto więc zawczasu skonsultować się z osteopatą i pozyskać poradę, czy terapia osteopatyczna rzeczywiście ma u nas sens.

Podsumowanie

Osteopatia, studia w której podejmuje coraz większa liczba osób, cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Nie bez powodu, gdyż sama w sobie pomaga radzić sobie z chorobami niemożliwymi do wyleczenia jakąkolwiek inną metodą. Co więcej, wykazuje się w tym dużą skutecznością przy jednoczesnej nie inwazyjności. Jako że często jest w stanie zapobiec konieczności operacji i pomóc w realnym pozbyciu się problemu, może być idealnym wyborem również dla nas. Wyborem, którego na pewno nie pożałujemy.