Co oznaczają przebarwienia płytki paznokcia?

Możliwość komentowania Co oznaczają przebarwienia płytki paznokcia? została wyłączona
Co oznaczają przebarwienia płytki paznokcia?

Co oznaczają przebarwienia płytki paznokcia?Paznokcie u rąk i nóg pełnią kilka ważnych funkcji, od estetycznej po ochronną. Co więcej, ich stan i wygląd bywa swego rodzaju ostrzeżeniem, informacją o rozwijających się w naszym organizmie nieprawidłowościach. Przykładem tego są plamki i przebarwienia pojawiające się na płytce paznokcia. Co oznaczają i kiedy należy się nim zainteresować?

Zdrowy paznokieć

Aby wiedzieć, kiedy stan paznokci może być niepokojący, należy przede wszystkim być świadomym tego, jak powinna wyglądać zdrowa płytka. Paznokcie zarówno u nóg, jak i rąk powinny posiadać jasnoróżowy kolor oraz charakterystyczne białe obłączki u nasady. Nie powinny one jednak zajmować więcej niż kilku milimetrów powierzchni płytki. Ponadto zdrowy paznokieć charakteryzuje się gładką i błyszczącą powierzchnią, pozbawioną grudek czy chropowatych miejsc. Paznokcie powinny być stosunkowo twarde – jednak nie za twarde – i odporne na kruszenie oraz łamanie.

Najczęstsze przyczyny przebarwień paznokci

Pojawiające się na powierzchni paznokci przebarwienia nazywane są dyschromią. Zmiany te mogą zwiastować obecność infekcji, niepożądanych zmian i przewlekłych chorób. Dyschromia może dotykać całej powierzchni paznokcia, jak również jego poszczególnych części. Przebarwienia na płytce paznokcia mogą być objawem takich chorób i nieprawidłowości, jak:

  • grzybica paznokci,
  • alergie,
  • cukrzyca,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • żółtaczka,
  • infekcje bakteryjne,
  • łuszczyca,
  • schorzenia nerek,
  • schorzenia układu oddechowego lub krwionośnego.

Ponadto niektóre z przebarwień na paznokciach mogą być także wynikiem przebytych urazów mechanicznych, a także skutkiem regularnego przyjmowania niektórych leków. Na kondycję i kolorystykę płytki paznokciowej nierzadko wpływa także palenie papierosów.

Polecamy do regeneracji paznokcia : https://kerpro.pl/podopharm-podoflex-gel-uv-led-zel-do-rekonstrukcji-plytki/

Rodzaje przebarwień paznokci

Na powierzchni płytki paznokciowej pojawić się może kilka różnych rodzajów przebarwień. Zmiany te różnią się między sobą przede wszystkim kolorem, ale także dokładnym umiejscowieniem na paznokciu.

Jednymi z najczęściej występujących zmian są białe przebarwienia na paznokciu. Mogą one oznaczać kilka różnych nieprawidłowości – zarówno tych stosunkowo niegroźnych, jak i poważniejszych. Przede wszystkim białe zmiany na paznokciu świadczyć mogą o obecności infekcji grzybiczej w strukturze paznokcia, ale także o ograniczonym dopływie krwi do jego łożyska. To z kolei bywa elementem charakterystycznym dla tak zwanych paznokci Terry’ego, objawu wielu niepożądanych, nierzadko niebezpiecznych schorzeń. Paznokcie Terry’ego mogą być objawem choroby serca, choroby nerek, cukrzycy, marskości wątroby oraz poważnych niedoborów żelaza.

Co oznaczają przebarwienia płytki paznokcia?
Co oznaczają przebarwienia płytki paznokcia?

Tego rodzaju dyschromia może dodatkowo występować na paznokciu wraz z odklejaniem się jego powierzchni od łożyska. W tym wypadku przyczyną powstałych przebarwień mogą być przebyte urazy mechaniczne, onycholiza paznokcia, jak również niezrównoważona dieta. 

Na powierzchni paznokci mogą pojawić się także charakterystyczne przebarwienia w kolorze żółtym. Te z kolei świadczyć mogą o schorzeniach wątroby oraz zaburzeniach funkcjonowania układu hormonalnego i limfatycznego. Nierzadko bywają one także znakiem rozwijającej się na paznokciach infekcji grzybiczej. Warto także pamiętać, że żółte przebarwienia paznokci to częsty skutek używania słabej jakości lakierów oraz nadmiernego poddawania się inwazyjnym zabiegom kosmetycznym.

Kolejny rodzaj przebarwienia paznokcia to dyschromia w kolorze zielonym. Te charakterystyczne zmiany mogą być wywołane infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi. Mogą one być również skutkiem urazu mechanicznego paznokcia; zbierające się pod płytką krople krwi i siniaki z czasem, wraz z procesem gojenia się, zmieniają kolor z intensywnie czerwonego na ciemniejszy, a następnie zielonkawy i niebieskawy. 

Na powierzchni płytki mogą pojawić się również bardzo charakterystyczne, wyraźne zmiany w kolorze brązowym. Podobnie jak wszystkie powyższe, mogą one być znakiem postępującej infekcji grzybiczej, ale nie tylko. Brązowe przebarwienia paznokcia mogą być również zwiastunem chorób tarczycy oraz wyczerpania organizmu. Ponadto ich pojawienie się może świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu nerek, czego skutkiem jest zmiana chemiczna krwi i uwalnianie się ciemnej melaniny do łożyska paznokcia. 

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Nietrudno zauważyć, że zmian pojawiających się na płytce paznokcia może być naprawdę wiele, co więcej mogą one świadczyć o najróżniejszych nieprawidłowościach i schorzeniach. Dlatego też, w przypadku zauważenia jakiegokolwiek z nich, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą podologiem. W profesjonalnym gabinecie, z użyciem odpowiednich sprzętów, ale i dzięki własnej wiedzy, będzie on bowiem w stanie dokładnie rozpoznać rodzaj zmiany, a następnie wybrać optymalną ścieżkę leczenia zarówno samej choroby, jak i stojącej za nią przyczyny. 

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl