Fotografia co to jest ISO?

Możliwość komentowania Fotografia co to jest ISO? została wyłączona
Fotografia co to jest ISO?

Fotografia – co to jest ISO?  ISO mierzy światłoczułość elementu odbierającego. Wcześniej był to papier filmowy i fotograficzny. Zmiana ISO wymagała usunięcia jednego filmu i włożenia drugiego. Dziś najczęściej w ISO określa się czułość matrycy. I wszystko dzieje się tak samo, im wyższa wartość ISO ustawiona w aparacie, tym mniej światła potrzebuje aparat, aby uzyskać odpowiednio naświetlone zdjęcie.

Trochę informacji na temat czułości na światło filmu lub matrycy

ISO to nie jest jakaś wartość obliczona naukowo, nie jest to metr ani kilogram. ISO to nazwa normy. I w zasadzie wielu fotografów zajmujących się fotografią pod koniec ubiegłego wieku dobrze pamięta film, w którym czułość była wskazywana w DIN i ASA, a także zawsze podawane były tabele przeliczania tych jednostek. Dziś już dość trudno, jeśli w ogóle jest to możliwe, znaleźć inny niż ISO standard dla elementów światłoczułych.

W fotografii analogowej ISO wskazuje czułość filmu na światło. Jest mierzone w liczbach (liczby na pudełku filmu – 100, 200, 400, 800 itd.). Im niższa liczba, tym niższa czułość filmu. W fotografii cyfrowej ISO mierzy czułość przetwornika obrazu.Te same zasady dotyczą cyfrowych ISO, jak i fotografii analogowej. Im niższa liczba, tym mniejsza czułość aparatu na światło, a co za tym idzie, drobniejsze ziarno.

Wyższe ustawienia ISO są zwykle używane, gdy nie ma wystarczającej ilości światła, aby uzyskać krótszy czas otwarcia migawki. Na przykład fotograf filmujący wydarzenie sportowe w hali. Aby zamrozić ruch i uzyskać dobre techniczne ujęcie, trzeba będzie podnieść czułość ISO, co niestety doprowadzi do większego szumu w kadrze. Np. zdjęcie wykonane przy ISO 100, ma gładszą powierzchnię obrazu niż zdjęcie wykonane przy ISO 3200.

Przy ISO 100 ogólny wynik to zdjęcia, które wizualnie są odbierane, jako normalne, co daje, pomimo niewielkiego szumu/ziarnistości, doskonałą wyrazistość obrazu.

Aparaty fotograficzne – tryb fotograficzny automatyczny i nieautomatyczny

Większość początkujących fotografów lub hobbystów zazwyczaj woli fotografować aparatami cyfrowymi w trybie automatycznym. W takim przypadku aparat sam dobiera odpowiednie ustawienia ISO w zależności od warunków fotografowania i stara się używać najniższej możliwej wartości. Wiele nowoczesnych modeli nawet zwykłych aparatów kompaktowych jest wyposażonych w tryb, w którym fotograf może kontrolować ISO.

Ponieważ ten parametr jest bardzo ważny, a od tego zależy jakość techniczna zdjęć, co zawsze zwraca uwagę, czy to amatorzy, czy profesjonaliści.

Kiedy początkujący opanują trochę nieautomatyczne tryby fotografowania, zwracają uwagę, że po zmianie czułości ISO zmienia się wartość przysłony i czas otwarcia migawki. Świadczy to o tym, że ISO bezpośrednio wpływa jednocześnie na przysłonę i czas otwarcia migawki.

Nawet, gdy aparat automatycznie dobiera parę, analizuje wartości i podaje te, które są niezbędne do uzyskania dobrze rozwiniętego technicznie kadru. Na przykład, jeśli aparat ma ISO 100 do 400, można robić zdjęcia z krótszymi czasami otwarcia migawki i / lub używać mniejszych przysłon.

Ustawienia parametrów do fotografowania – najważniejsze pytania

  • Światło. Czy temat jest dobrze oświetlony?
  • Ziarno. Czy jest potrzeba ziarnistej powierzchni obrazu, czy czysty kadr bez szumów?
  • Statyw. Czy jest dziś używany na planie?
  • Poruszający się obiekt. Czy obiekt porusza się czy jest nieruchomy?

Jeśli wokół jest dużo światła, fotograf chce mieć możliwie najczystszy kadr, używa statywu do fotografowania nieruchomego obiektu, może bezpiecznie użyć najniższego możliwego ISO dla aparatu. Rezultatem jest znakomicie wykonany technicznie kadr.

Co jeśli na dworze jest pochmurnie lub ciemno, lub fotografowanie odbywa się w pomieszczeniu, (co automatycznie oznacza zmniejszenie dopływu światła), nie ma statywu i nie można naprawić aparatu? Ponadto podczas robienia zdjęć z długimi czasami nie można uniknąć drgania aparatu podczas fotografowania z ręki? Trzeba podnieść czułość ISO. Jeśli obiekt nadal jest w ruchu, to jak mówią fotografowie, ISO będzie musiało zostać podniesione do wartości krytycznych.

Ta akcja pozwoli na zrobienie zdjęcia z wolniejszym czasem otwarcia migawki, jest nawet dość wyraźna i ostra, ale doda cyfrowego ziarna.

Sytuacje, w których fotograf może potrzebować zmienić ustawienia aparatu na wyższą czułość:

  • Zajęcia sportowe w pomieszczeniach. Obiekt porusza się szybko, a oświetlenie jest ograniczone.
  • Koncerty. Słabe światło do fotografowania i brak użycia lampy błyskowej mogą wymusić podniesienie czułości ISO do maksymalnych wartości, jakie aparat może obsłużyć.
  • Galerie sztuki, muzea, kościoły itp. Istniejące przepisy zakazują fotografowania z lampą błyskową. Obiekt powinien być dobrze oświetlony, aby uzyskać właściwe ujęcie techniczne.

ISO jest ważnym aspektem w fotografii. Możliwość zarządzania nim daje większy zakres w możliwości kontrolowania działań kamery.

Kilka złotych zasad fotografii dla początkujących:

  • Zawsze pożądane jest fotografowanie z najniższą możliwą wartością ISO
  • Jak tylko pojawi się możliwość obniżenia ISO – warto to zrobić
  • Zwiększać wartość ISO tylko wtedy, gdy jest to konieczne, na przykład, gdy czas otwarcia migawki przy niskiej wartości ISO jest zbyt długi dla normalnego fotografowania z ręki
  • Aby użyć minimalnej wartości ISO, trzeba otworzyć przysłonę tak daleko, jak to możliwe
  • Jeśli fotografuje się z lampą błyskową, czułość ISO nie powinna być wysoka.

angielski niemiecki francuski hiszpański