Gdzie wyrzucić stare buty?

Możliwość komentowania Gdzie wyrzucić stare buty? została wyłączona
Gdzie wyrzucić stare buty?

Gdzie wyrzucić stare buty? Nawet najlepsze buty z czasem się niszczą. Trzeba wówczas pokonać sentyment i umieć się z nimi rozstać. Inne – nadają się do kosza już po pierwszym użyciu. A jeszcze inne – być może nie będą pasowały nam, ale posłużą komuś innemu. Gdzie wyrzucić stare buty?

Gdzie wyrzucić stare buty?

Wielokrotnie możemy mieć problem z ustaleniem do którego kubła należy wyrzucić daną rzecz. Z butami może być podobnie. Skóra, bawełna czy poliester – czy to materiały nadające się do kosza na tworzywa, czy może do kubła na odpady zmieszane?

PSZOK

Okazuje się, że często najlepszym wyborem będzie wywiezienie starych butów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To właśnie tam powinny trafiać tak zwane tekstylia, a więc nie tylko ubrania, ale i buty. Obuwie często w ten sposób może trafić do recyklingu. Na przykład ze skórzanych butów wykonać można granulat, który posłuży do wytwarzania kolejnych przedmiotów.

 Zwróćmy jednak uwagę na to, że każda gmina kieruje się nieco innymi zasadami. Z tego względu zanim spakujemy buty i zawieziemy je do PSZOKa, sprawdźmy na stronie internetowej gminy, czy zostaną one tam przyjęte.

Kontener na ubrania

Nieco prostszym rozwiązaniem jest wrzucenie butów do kontenera do ubrania. Na wielu nich możemy przeczytać, że mile widziane są także buty. Buty takie należy połączyć w pary – na przykład związać razem sznurówkami lub schować do zamykanego worka.

Obuwie z takich kontenerów trafi do specjalistów zajmujących się recyklingiem tekstyliów. Te, które zostaną ocenione jako zdatne do użytku trafią do sklepów z używaną odzieżą, a reszta przerobiona zostanie na tak zwane czyściwo.

Czy można oddawać stare buty?

Gdzie wyrzucić stare buty?Obiegowa opinia jest taka, że butów się nie oddaje. Ma to niewątpliwie swoje uzasadnienie. Wszak buty często dopasowują się do naszej stopy, lub po prostu niszczą i zbierają naszą florę bakteryjną.

Czy można je więc oddać? Okazuje się, że tak. W większych miastach co jakiś czas organizowane są akcje, w których możemy oddać buty, które nie będą nam już służyły. Nie może być to oczywiście obuwie całkowicie znoszone, jednak drobne zanieczyszczenia czy uszkodzenia nie są przeszkodą. W akcjach takich biorą bowiem udział również firmy renowacyjne, które zajmują się doprowadzeniem obuwia do optymalnego stanu.

Buty są więc czyszczone, naprawiane oraz ozonowane, aby zabić ewentualne grzyby i bakterie. Tak przygotowane obuwie ma szansę przeżyć kolejne życie na nogach osoby, która potrzebuje butów, ale nie może sobie na nie pozwolić.

Czy buty trzeba wyrzucać?

Jeśli bliska naszemu sercu jest filozofia zero waste lub less waste, być może zastanawiamy się, czy stare buty naprawdę trzeba wyrzucać. Okazuje się, że nie musi być to konieczne. Istnieje wiele sposobów na to, by dać im drugie życie.

Doniczki ze starych butów

Obuwie, które nie nadaje się już do noszenia, może okazać się idealną doniczką na niewielkie roślin. Tego rodzaju kreatywną ozdobę możemy postawić w domu, w ogrodzie czy na balkonie. Nawet stojąc na okiennym parapecie bez wątpienia przyciągać będzie spojrzenia przechodniów świadcząc o niebanalnych umysłach domowników.

Takie doniczki wykonać można bardzo łatwo. Wystarczy w podeszwach starych butów wykonać niewielkie otworki, przez które będzie odpływać nadmiar wody. Następnie but wypełniamy drenażem i ziemią, a na koniec – umieszczamy w nim wybrana roślinę. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu buty mające walory ozdobne, na przykład eleganckie szpilki. 

Jeśli chodzi o wybór kwiatów, to najlepiej nadadzą się do tego sukulenty. To rośliny, które nie potrzebują dużo wody, dzięki czemu doniczka posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Wieszak na biżuterię

Jeśli trafiły do nas buty, które wyglądają obłędnie, ale są tak niewygodne, że nie da się ich nosić – nic straconego. Możemy wciąż je wykorzystać. Bardzo prostym sposobem na to jest stworzenie wieszaka na kolczyki i inną biżuterię. But wystarczy wzbogacić o kilka pasujących do jego estetyki haczyków.

Poduszka na igły

Szczególnie szybko nadają się do wyrzucenia buty naszych dzieci. Paradoksalnie to właśnie z tymi zwykle najtrudniej nam się rozstać. Na szczęście nie jest to konieczne. Weźmy skarpetki, z których już nasze dziecko już też wyrosło, i wypchajmy nimi buciki. Stworzymy w ten sposób oryginalną poduszeczkę na igły, która będzie i pomagać nam przy szyciu i przechowywać wspomnienia.

Wieszak na ubrania

Jeśli musimy rozstać się z kilkoma parami szpilek, to dobry czas, by stworzyć w naszym przedpokoju ciekawy wieszak na ubrania. Buty wystarczy przytwierdzić do podłużnej listwy w taki sposób, by obcasy skierowane były do góry i w ten sposób tworzyły wieszaki na odzienie wierzchnie. Pamiętajmy tylko, by przedtem obcasy oczyścić i doprowadzić jej do porządku!

Torebka z butów

Najbardziej wymagającym rozwiązaniem jest przerobienie skórzanych butów na torebkę. Jednak to właśnie te buty często najtrudniej nam wyrzucić – stworzone wszak zostały ze skóry jakiegoś stworzenia. Na szczęście jeśli skóra jest w dobrym stanie, możemy buty delikatnie rozczłonkować przy pomocy zwykłej prujki dołączanej do zestawów do szycia. Kolejnym krokiem będzie znalezienie w internecie wzorów na patchworkowe torebki. Ostatnim – użycie tego typu torebki przy użyciu uzyskanej skóry.

angielski niemiecki francuski hiszpański