Gdzie znajduje się witamina A

Możliwość komentowania Gdzie znajduje się witamina A została wyłączona
Gdzie znajduje się witamina A

Gdzie znajduje się witamina A: Powszechnie wiadomo, że jedzenie marchwi lub picie soku marchwiowego bez konserwantów wpływa na jakość cery. Z tego powodu obydwa produkty są z chęcią spożywane przez kobiety, które dbają o siebie. Co sprawia, że wspomniane produkty tak zbawiennie działają na skórę? Otóż są one nośnikami witaminy A. Warto być świadomym działania tej substancji odżywczej.

Za co odpowiada ta witamina? W jakich produktach spożywczych znajdziemy pokłady witaminy A? Jakie problemy rozwiązuje suplementacja retinolem w tabletkach? Gorąco zachęcamy do dalszej lektury!

Specyfika witaminy A

Co warto wiedzieć o witaminie A? Znajduje się w grupie witamin, która bardzo łatwo rozpuszcza się w tłuszczach. Pragnąc lepiej przyswoić sobie ten składnik odżywczy, warto to wiedzieć. Jedząc tłuste potrawy zawierające witaminę A, zwiększamy jej efektywność. Skoro mówimy o tłustych potrawach, to produktami, które nasuwają się przez myśl, są mięsa.

Tak, to prawda. Największe stężenie tej substancji odżywczej znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wrócimy jeszcze do tego wątku. Kolejną kwestią dotyczącą charakterystyki tejże substancji jest skład. Dobrze jest wiedzieć, że bazową wersją opisywanej substancji jest tak zwany retinol oraz jego pochodne, takie jak beta-karoten.

Na pewno spotkaliście się z tą nazwą w trakcie mimowolnego słuchania reklam soków owocowych w telewizji lub radiu. Oba te składniki syntezują się w to, co nazywamy popularnie witaminą A. Poniższy akapit poświęcamy działaniu witaminy A na ludzki organizm.

Rola witaminy A

Wstęp artykułu zaczęliśmy od podania przykładu z marchwią i sokiem marchwiowym. Nie bez przyczyny. Pierwszą zbawienną funkcją, którą pełni ta substancja odżywcza jest poprawa jakości skóry i cery. Wiele kosmetyków dla pań zawiera w swym składzie beta-karoten. Stosowanie takich preparatów wygładza skórę. Panie dbające o piękny, zdrowy wygląd cery stosują kremy zawierające karoten, by się nieco odmłodzić.

Jak widać kosmetyki mające w swym składzie beta-karoten, działają niczym antyoksydant. Prócz cery, wygładza także naskórek. Zapobiega tak zwanym zrogowaceniom naskórka.

Dzięki aplikacji tego składnika poprawiamy ostrość widzenia i zapobiegamy zespołowi suchego oka. To cenna wskazówka dla osób spędzających masę czasu przed monitorem komputera. Problemy z suchością oka dotyczą również wszystkich tych ludzi, którzy na co dzień pracują przy komputerze. 

Czym objawia się niedobór tej substancji?

Postawmy zasadne pytanie o niedobór witaminy A w organizmie. Co sprawia niewystarczająca ilość tego składnika odżywczego w naszym organizmie. Skoro wspomnieliśmy powyżej o zdrowej, jędrnej cerze, którą zawdzięczają panie beta-karotenowi, to warto przedstawić sytuację zgoła odwrotną. Niedobór tego składnika w naszym ustroju powoduje problemy skórne. Może to być łuszczenie albo rogowacenie naskórka.

Niedostatek witaminy A przejawia się również w problemach ze wzrokiem. Nie mając wystarczających pokładów tej witaminy, możemy z czasem gorzej widzieć w nocy. To również kłopoty związane z suchością oczu.

To jednak nie wszystko, o czym chcielibyśmy przestrzec. Niedobór witaminy A ma związek z zaburzeniami wzrostu oraz problemami z płodnością. Ludzie planujący powiększenie rodziny nie powinni bagatelizować aplikacji tego jakże istotnego składnika odżywczego. 

Co jeść, aby cieszyć się zdrową cerą i orlim wzrokiem?

Gdzie znajduje się witamina AWitamina A rozpuszcza się idealnie w tłuszczach. Odróżnia ją to od niektórych innych składników odżywczych, które idealnie rozpuszczają się w wodzie. Skoro mowa o tłuszczach, to rzecz jasna, retinol występuje w największych ilościach w produktach pochodzenia zwierzęcego. Przykładem mięsa, w którym jest obecna ta substancja, jest wątróbka wołowa.

Poza daniami typowo mięsnymi witamina A pojawi się w jajach, mleku i rybach. W kontekście ryb warto postawić na makrelę, tuńczyka czy łososia. Ta ostatnia może być trochę droga, ale warto postawić na ten produkt spożywczy ze względu na właściwości substancji w niej zawartej.

Warzywa i owoce zawierają w sobie mnóstwo witamin niezwykle cennych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wśród nich znajdzie się proto-witamina A, czyli tak zwany beta-karoten. Mówimy tu o warzywach czerwonych, zielonych i pomarańczowych.

Wrzuć na talerz szpinak, przyrządź dynie i zajadaj się marchewkami. Dzięki tym produktom spożywczym wpłyniesz bezpośrednio na poprawę wyglądu skóry, lepszy wzrok i zdrowsze kości.

Poza produktami spożywczymi witaminę A dostarczyć można w nieco inny sposób. Podpowiemy, co zawiera retinol i beta-karoten w poniższym paragrafie.

Suplementacja, leki i kosmetyki

Witamina A jak wspomnieliśmy powyżej, ze względu na swą specyfikę często spotykana jest w farmakologii. Podobnie jak w przypadku każdej innej witaminy czy mikroelementów znajduje się w formie tabletek. Osoby, które pragną wzbogacić swą dietę o suplementy, mogą postawić na kapsułki z witaminą a. Oczywiście mogą być one multiwitaminowe.

Mało tego, beta-karoten spotykany jest w kosmetykach do wygładzania i ujędrniania skóry. Stosowany jest przeważnie przez kobiety, które mają świadomość działania witaminy A i pragną uelastycznić swoją skórę. Podkreślić też należy wpływ środków antykoncepcyjnych na produkcję witaminy A w organizmie. Otóż powodują one, jej nadprogramowy przyrost. 

angielski niemiecki francuski hiszpański