Jak impregnować drewno konstrukcyjne? Drewno konstrukcyjne może pozostać w niezmienionym stanie przez wiele lat, utrzymując konstrukcję dachu. Aby tak się stało, należy je wcześniej dokładnie zaimpregnować. Jakie metody okażą się w tym najbardziej skuteczne? Na czym polegają?
Jak przygotować drewno konstrukcyjne?
Przed rozpoczęciem impregnacji, należy pozbawić tarcicę konstrukcyjną kory. Powierzchnia powinna być prosta, pozbawiona nacieków, przebarwień czy otworków. Ich obecność jest objawem występowania grzybów i szkodników. Drewno powinno być też dokładnie wysuszone. Prawidłowa wilgotność waha się od od 15 do 18%.
Badania wskazują, że drewno o wilgotności powyżej 30% cechuje się wytrzymałością mniejszą o 60-75%. Dotyczy to przede wszystkim zginania. Drewno pozbawione wody jest bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym czynnikiem decydującym o wytrzymałości drewna jest jego obróbka. Lepszym wyborem jest drewno ciosane lub strugane. Jego powierzchnia jest gładka i spójna. W ten sposób jest mniej narażona na działanie wilgoci i owadów niż drewno prosto spod piły.
Co warto wiedzieć o impregnacji drewna?
Samodzielne zabezpieczanie drewna jest bardzo wymagające. W związku z tym lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Innym rozwiązaniem jest zakup drewna zaimpregnowanego. Aby ułatwić rozpoznanie stopnia ochrony, jest ono zwykle pomalowane na zielono. Przed zakupem warto sprawdzić, jakich materiałów i metod użyto.
Dostępnych jest kilka metod impregnacji. Jeśli są polecane przez producenta preparatu zabezpieczającego, są skuteczne. Aby uzyskać zamierzony efekt, należy dokładnie stosować się do zaleceń producenta. Przede wszystkim tych dotyczących czasu kąpieli, norm zużycia czy proporcji środka.
Na czym polega impregnacja ciśnieniowa?
Impregnacja ciśnieniowa znajduje przede wszystkim zastosowanie dla powierzchni, które zagrożone są zagrzybieniem (np. bezpośrednio stykających się z gruntem). Wykonywana jest w autoklawach, gdzie w warunkach podwyższonego ciśnienia, impregnat przenika w głąb drewna. Jeśli chodzi o części o niewielkim przekroju, może przeniknąć je w całości.
W przypadku grubszych elementów przenika na głębokość kilkunastu milimetrów. Impregnacja zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut. Impregnacja ciśnieniowa przeznaczona jest do zabezpieczania elementów więźby, jak i architektury ogrodowej.
Ze względu na swoje właściwości cieszy się dużym zainteresowaniem. Cechuje się słabą wymywalnością. Co to oznacza? Po utrwaleniu preparatu drewno konstrukcyjne po dwóch dobach może czasowo przebywać na otwartej przestrzeni. Wykorzystywane są przede wszystkim impregnaty solne.
Na czym polega kąpiel impregnacyjna?
Innym rodzajem impregnacji jest kąpiel. Polega na całkowitym zanurzeniu drewna w wannie, w której znajduje się roztwór impregnatu. Czas kąpieli wyznaczony jest przez producenta. W tartakach są do tego celu przeznaczone duże wanny, do których bale lub kantówki są wkładane mechanicznie. W przypadku samodzielnego zabiegu jest to jednak stosunkowo kosztowne, dlatego nieopłacalne. Po pierwsze dlatego, że konieczny jest duży pojemnik, a po drugie duża ilość impregnatu. Jego resztki trzeba później na dodatek bezpiecznie zutylizować.
W czasie kąpieli składniki preparatu wchłaniają się do drewna, a znajdująca się w nim woda oddawana jest do roztworu impregnacyjnego, rozcieńczając go. Aby uniknąć nadmiernego rozcieńczenia, należy stale kontrolować gęstość płynu. Jeśli istnieje taka konieczność, należy uzupełnić impregnat.
Ta metoda pozwala na zabezpieczenie drewna na głębokość około kilku- kilkunastu milimetrów. Jest to wystarczające dla ochrony drewna na konstrukcje wewnątrz obiektu. W tej metodzie wykorzystuje się impregnaty solne, które mogą być wypłukiwane przez deszcz. Aby uniknąć problemów, zaleca się magazynowanie drewna pod zadaszeniem lub jego natychmiastowe wykorzystanie po impregnacji.
Na czym polega malowanie i natrysk?
Skuteczność tej metody uzależniona jest przede wszystkim od zastosowanego środka i liczby warstw. Impregnację można wykonać na dwa sposoby. Po pierwsze wcierając preparat pędzlem lub za pomocą urządzenia do natrysku. Aby nie marnować produktu, lepiej odmierzyć potrzebną ilość, a następnie rozprowadzić całość. Jednokrotne malowanie lub natrysk nie są wystarczające.
Ile zatem warstw nałożyć? To zależy od kilku czynników. Przede wszystkim struktury i parametrów drewna, a także jego zdolności absorbowania preparatu. Najczęściej jednak wystarczy od 2 do 8 warstw, które należy nakładać, uwzględniając przerwy zalecane przez producenta. W tym czasie mogą swobodnie wyparować wprowadzone do drewna woda lub rozpuszczalnik.
Pierwszą warstwę nakładamy obficie. W taki sposób, aby drewno było dobrze namoczone. Następnie czekamy do momentu, aż wchłonie się preparat. Kolejną warstwę nakładamy, gdy impregnat zostanie całkowicie wchłonięty przez drewno.
Dzięki następnym warstwom zwiększa się stopień wnikania preparatu, czyli przedostaje się do głębszych warstw drewna. W tej metodzie wykorzystuje się zarówno impregnaty wodne, jak i rozpuszczalnikowe.