Jak stopniowo odstawiać alkohol?

Możliwość komentowania Jak stopniowo odstawiać alkohol? została wyłączona
Jak stopniowo odstawiać alkohol?

Coraz więcej osób zmaga się z takim właśnie problemem. Alkoholizm to zaś bardzo poważna sprawa, która nie powinna być w ogóle traktowana po macoszemu.

Jakie są główne przyczyny alkoholizmu?

Warto zwrócić uwagę na czynnik, że wyróżniamy tutaj kilka głównych czynników, które koniec końców doprowadzają do uzależnienia. W tym gronie są na pewno uwarunkowania genetyczne. Oczywiście, nie jest to żadna zasada. Czasami dzieci alkoholików są abstynentami. Wszak napoje procentowe zostały im mocno obrzydzone – na przykład przez całe dzieciństwo. Niemniej jednak fachowcy zauważają, że dzieci alkoholików mają większe szanse na to, że same w przyszłości także będą stosunkowo często sięgać po te substancje… Tak bowiem pokazują badania. Niestety, nie brakuje kobiet, które piją w ciąży. To zaś prowadzi do tego, że zachodzą pewne nieodwracalne zmiany. Dodatkowo często w czasie dzieciństwa, a ten okres ma wpływ na wiele naszych decyzji życiowych, wpajane jest, że alkohol rozwiązuje rozmaite problemy. Nic zatem dziwnego, że niektórzy nie potrafią oprzeć się pokusie i dość szybko sami stają się uzależnieni od napojów procentowych. Kto jeszcze ma kłopoty na tej płaszczyźnie? Nie tylko chodzi o dzieci z rodzin patologicznych. Tak naprawdę alkoholizm nie wybiera. To choroba zarówno biednych, jak i bogatych. Niektórzy mają rozmaite problemy na płaszczyźnie prywatnej i zawodowej. Nie potrafią sobie poradzić z coraz większym stresem oraz presją. Alkohol (chociaż to żadne rozwiązanie) rozluźnia i pozwala zapomnieć na chwilę o rozmaitych sytuacjach. Dla niektórych to zaś ukojenie w cierpieniu. Potem zaczynają sięgać coraz częściej i częściej po alkohol. Prowadzi to zaś oczywiście do uzależnienia.

Jak można się efektywnie leczyć?

Na pewno kluczowe jest leczenie uzależnienia. Coraz więcej osób ma kłopoty na tej właśnie płaszczyźnie. Chyba największy problem jest taki, że ludzie tego… nie zauważają. Uważają, że absolutnie wszystko jest pod kontrolą. To często powtarzane zdanie przez alkoholików. Zrozumienie problemu to zaś klucz do sukcesu. O czym jeszcze nie można zapominać? Nie da się ukryć, że w tej właśnie sytuacji kluczowe jest to, by zapisać się na leczenie. Najlepiej do zamkniętego ośrodka. Tak, by przez te kilka, kilkanaście tygodni skupić się tylko na własnych kłopotach. Na czym polega terapia? Jej pierwszym etapem jest detoksykacja. Dlaczego to tak ważny aspekt? Nie da się ukryć, że odtruwanie pomaga oczyścić organizm. Dzięki temu Pacjent zaczyna powoli, lecz stopniowo wracać do formy. Im zaś dłuższe uzależnienie, tym większe spustoszenie w organizmie… Dopiero potem rozpoczyna się właściwa terapia. Ogólnie chodzi o to, by całkowicie zrezygnować z picia alkoholu. Jeśli ktoś bowiem pije bardzo dużo i nagle zacznie pić tylko „dużo”, to nie jest to żadne sensowne wyjście, prawda? Na terapii Pacjent musi w 100% zrozumieć swój problem. Potem zazwyczaj ma zdecydowanie większe chęci do kooperacji z psychoterapeutami. To zaś kluczowa sprawa, by można było liczyć na efektywne leczenie. Istotne jest dokładne poznanie skutków alkoholizmu. Jakie jeszcze inne tematy są omawiane na takich zajęciach? Chodzi również o zrozumienie tego, jak możemy sobie radzić z rozmaitymi sytuacjami, które powodują stres, napięcie. Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?Wszak można je rozwiązywać bez konieczności sięgania po napoje procentowe… Detoksykacja trwa zazwyczaj kilka, kilkanaście dni. Terapia (cały czas mówimy o prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień) od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Jeśli ktoś ma problem, to jest to zasadniczo jedyna droga.

 

Alkoholikiem jest się całe życie…

Nieprzypadkowo tak o sobie mówią osoby, które kiedyś były uzależnione, pokonały ten problem i teraz wiodą normalne, szczęśliwe życie. Takie osoby nie zastanawiają się, jak stopniowo odstawić alkohol, ponieważ mają ten kłopot z głowy. Niemniej jednak zdają sobie sprawę, że powinny być cały czas czujne… Alkoholizm to bardzo podstępna choroba. Im ktoś dłużej zmagał się z uzależnieniem, tym większa szansa, że do niego wróci. Ważna jest zatem nie tylko podstawowa terapia alkoholowa. Na przykład w dobrym ośrodku. Nie można zapominać również o leczeniu utrwalającym. Jest ono tak naprawdę niezbędne, by sobie z tym problemem skutecznie poradzić. Byli alkoholicy nie powinni potem w ogóle spożywać napojów procentowych. Nawet jednego, dwóch kieliszków na weselu, urodzinach, czy imieninach itp. Zawsze jest bowiem ryzyko, że kłopot może wrócić. Życie po wyleczeniu nie jest zatem łatwe, ponieważ cały czas trzeba się kontrolować. Na szczęście można to robić efektywnie.