W dzisiejszych czasach wszyscy mamy intensywny kontakt z urządzeniami elektronicznymi. Wielu z nas pracuje zdalnie, a w sieci szukamy informacji i robimy zakupy. To sprawia, że wiele godzin spędzamy przed ekranem komputera, telefonu czy tabletu. Technologia bardzo ułatwia nam życie. Niemniej jednak trzeba się pilnować, aby nie zdominowała naszej codzienności. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i młodzieży, które coraz chętniej sięgają po bierną rozrywkę serwowaną w grach i bajkach.
Uzależnienie od komputera – czy dotyczy Twoich bliskich?
Niektórzy twierdzą, że można się uzależnić dosłownie od wszystkiego. Papierosy czy alkohol to nie jedyne szkodliwe zwyczaje. Warto się przyjrzeć naszym nawykom i ocenić ich wpływ na nasze życie. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko jest uzależnione od komputera, na pewno należy je obserwować. Jeżeli widzisz, że jego myśli krążą wokół gry i niechętnie angażuje się w inne aktywności, z pewnością jest coś na rzeczy. Dobrze jest działać szybko i póki dziecko jest małe, organizować mu czas tak, aby mogło się jak najlepiej rozwijać. Maluchy są ciekawe świata, dlatego warto pielęgnować w nich zaciekawienie przyrodą, zwierzętami i roślinnością.
Jeśli wciąż brakuje Ci czasu, z pewnością dobrze znasz rodzicielskie dylematy, a może nawet masz poczucie winy, że spędzasz za mało czasu ze swoimi pociechami. Dzięki dobrej organizacji dnia i planowaniu możesz wiele zmienić. Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Z pewnością może być ciężko, ale warto. Wielu rodziców przyznaje, że wyobraźnię maluchów i starszaków rozwijają książki. Im wcześniej wypracujesz w nich fascynację światem lektur, tym łatwiej będzie w przyszłości. Ale właściwie, ile czasu dziecko maksymalnie może spędzać przed urządzeniem elektronicznym? Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest to jakieś 30 maksymalnie 40 minut. Każde dziecko powie, że to niewiele. Oddanie w ręce synka czy córki tabletu jest szczególnie kuszące kiedy mamy coś ważnego do zrobienia.
Symptomy uzależnienia
Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko nie chce spotykać się z przyjaciółmi, unika kontaktów z rówieśnikami, być może jest już uzależnione od komputera. Świat gier i bajek wydaje mu się znacznie bardziej barwny. Mnóstwo bodźców, jakie daje elektronika, sprawia że dziecku zwykła zabawa z kolegami będzie wydawała się nudna i nieciekawa.
Zdarza się, że nastolatki nawet w nocy siedzą przed komputerem, co sprawia, że rano są przemęczone, niewyspane i nieprzygotowane do nauki. Kiedy sprawy zajdą za daleko, może być bardzo trudno wypracować od nowa pozytywne zwyczaje. Jeżeli sami nie dajemy sobie rady, warto umówić się na konsultację z lekarzem, który podpowie, jakie metody stosować. W skrajnych przypadkach konieczne jest wprowadzenie leków lub leczenie w specjalnym ośrodku.
Oczywiście nigdy nie jest za późno, ale na pewno nie warto zwlekać z działaniem. Czasem jako rodzice czujemy pewną niemoc, ponieważ spada na nas zbyt wiele obowiązków i problemów. Takie sytuacje są jednak przejściowe i zazwyczaj udaje się wrócić do równowagi. Mądre spędzanie czasu z dzieckiem to nie tylko poświęcanie energii na jego edukację, ale również na rozrywkę. Kiedy wiemy, co nasze dziecko lubi robić, jakie ma upodobania i predyspozycje, nasza codzienność w rodzinie jest znacznie przyjemniejsza. Wspólne wyjście do kina, na basen, czy na piknik to dobry pomysł, który pozwoli skutecznie zastąpić czas spędzony przed komputerem.
Młodzi potrzebują rówieśników i towarzystwa innych. To pozwala im się rozwijać oraz poszerzać światopogląd. Choć staramy się wychować nasze dzieci jak najlepiej to mamy pewne ograniczenia, dlatego przebywanie wśród różnych osób daje im możliwość porównywania różnych poglądów i wartości. To bardzo wzbogaca osobowość i daje liczne korzyści. Kiedy dziecko widzi, że czas można spędzać na wiele różnych sposobów, jest mu znacznie łatwiej oderwać się od komputera. Wypracowanie takiego zdrowego balansu jest trudne jeżeli sporo czasu spędzasz w pracy i nie masz kontroli nad tym, co robi Twoje dziecko.
Wspólny czas
Im więcej rozmawiamy z dziećmi, tym więcej możemy się o nich dowiedzieć. Warto zadawać im pytania oraz interesować się tym, co lubią robić. Kiedy dzieci widzą, że jesteśmy otwarci, będą się nam zwierzać i opowiadać o sobie. Nawet jeśli coś nas denerwuje, warto ochłonąć i nie reagować emocjonalnie. Gdyby tak było, możemy zrazić pociechy i będą one zamykać się w sobie. Nawet jeśli Twoje dziecko jest już mocno uzależnione i trudno się z nim rozmawia, możesz jeszcze wiele zrobić.
Potrzebna jest cierpliwość, ale również zdecydowane działanie. To ważne, aby dziecko rozumiało, że chcesz dla niego dobrze. Istotne jest również ustalenie przyczyny, dla której wpadło w uzależnienie. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć owocne kroki. Nie zniechęcaj się więc, ale zawalcz o pomyślność i szczęście swoich dzieci, a przekonasz się, że mogą prowadzić wartościowe życie niezależnie od tego czy są nastolatkami czy są jeszcze młodsze. Jesteśmy ich drogowskazem, dlatego warto poważnie traktować swoją rolę rodzica.