Kostka brukowa i wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jej temat

Możliwość komentowania Kostka brukowa i wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jej temat została wyłączona
Kostka brukowa i wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jej temat

Kostka brukowa to coś, na co od wielu lat stawia się zdecydowanie najczęściej. Ludzie coraz chętniej inwestują w nią, umiejscawiając ją niemal wszędzie – na podjazdach dla samochodów, w roli ścieżek ogrodowych czy chodników okalających całe domy. Jej szerokie zastosowanie to jednak niejedyna ich zaleta, choć rozważając jej zakup należy liczyć się również z tym, że nie jest bez wad. W tym krótkim wpisie postaramy się przedstawić wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat, a co może nam się przydać, jeśli wahamy się nad jej zakupem.

 

Polecamy:

 

Co musimy wiedzieć na temat kostki brukowej?

Choć każdy z nas wie doskonale, czym tak właściwie jest kostka brukowa, istnieją ludzie, którzy do pewnego momentu po prostu się nią nie interesowali. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego – aby bowiem rozważać jej zakup, powinno się posiadać miejsce, w którym tak właściwie się ją umiejscowi. Najczęściej chodzi tutaj o dom, przy czym im większa jest działka, na której się on znajdzie, tym większe pole do popisu właśnie w kontekście kostki będzie się miało. Poniżej przedstawiamy kilka faktów na jej temat, które pomogą nam w podjęciu decyzji na temat tego, czy warto w nią zainwestować. Przy ich przygotowaniu staraliśmy się zrównoważyć pozytywne strony tejże inwestycji z tymi negatywnymi, albo po prostu wartymi odnotowania.

  1. Kostka brukowa występuje w wielu odmianach – największym plusem kostki brukowej jest fakt, że jej wybór na rynku jest olbrzymi. Możemy postawić na kostkę standardową i prostokątną, albo też kwadratową, okrągłą czy trójkątną. Jesteśmy w stanie zakupić tę czerwoną, ale też niebieską, zieloną czy żółtą. Daje nam to spore pole do popisu i pozwala na wiele.
  2. Kostka nie jest odporna na działanie środków chemicznych – podczas gdy na beton można wylać praktycznie wszystko, bez powodowania żadnego uszczerbku na jego jakości czy właściwościach, którymi się odznacza, kostka brukowa jest znacznie mniej tolerancyjna właśnie jeżeli chodzi o substancje pochodzenia nienaturalnego. Słynie z tego, że jest bardzo chłonna, więc z chęcią pochłonie każdy barwnik, który się w nich znajduje – niemożliwe jest przez to uniknięcie zmiany jej koloru czy też jej uszkodzenia, w zależności od tego, co tak właściwie rozlejemy.
  3. Kostkę brukową można łączyć z innymi rodzajami podłoża – kostka nie musi być jedynym rodzajem podłoża, na który się zdecydujemy. Doskonale komponuje się ona ze swoimi alternatywami, w tym chociażby żwirkiem czy ozdobnymi kamyczkami. Właśnie dlatego często występuje ona w okolicach ogrodów, gdzie te również pojawiają się dość często.
  4. Kostka brukowa wymaga odchwaszczania – kupując kostkę brukową musimy mieć świadomość tego, jak ważna jest jej pielęgnacja. Brak pozbywania się mchu i chwastów, które pojawiają się na jej łączeniach może być katastrofalny w skutkach – nie tylko estetycznych. Rozwój systemu korzeniowego tych roślin może wypchnąć kostkę do góry – nierówna kostka to z kolei coś, czego nie chcemy mieć na swoim podjeździe (ale też gdziekolwiek indziej).
  5. Kostkę trzeba myć – inwestując w kostkę powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo łatwo zbiera ona kurz, pyłek i zabrudzenia. Dlatego też konieczne jest częste jej mycie, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej. To generuje dodatkowe koszty – a kostka sama w sobie również nie należy do najtańszych!

Kostka brukowa – dlaczego ludzie się na nią decydują?

Większość osób, które decydują się na zainwestowanie w kostkę brukową kieruje się przede wszystkim jej wyglądem. Rzeczywiście, to on jest tym, co przyciąga najbardziej i co sprawia, że podjazd, chodnik czy cokolwiek, co będzie wykończone kostką nie będzie wyglądało nudno, a za to nieprzeciętnie i unikalnie. Wygląd to jednak nie wszystko – kostka jest też ceniona za swoją wytrzymałość. W przeciwieństwie do betonu, nie pęka zbyt często, doskonale trzyma się podłoża i idealnie znosi nawet największe ciężary, które na nią trafiają (właśnie dlatego sprawdza się w roli podłoża podjazdowego).

Kostka brukowa to jednak przede wszystkim olbrzymia różnorodność. Nabyć ją można nie tylko w różnych odcieniach, ale i kształtach czy fakturach. Jako że nic nie zmusza nas do stosowania jednolitego koloru czy wszędzie tego samego kształtu, daje to nam olbrzymie pole do popisu i możliwość tworzenia prawdziwych i finezyjnych wzorów. Takich, które uczynią nasz podjazd, podwórko czy po prostu miejsce docelowe dla kostki unikalnym i jedynym w swoim rodzaju. 

Podsumowanie

Kostka brukowa potrafi być rozwiązaniem na lata – takim, z którego będziemy zadowoleni na każdym etapie jego eksploatacji. Musimy jednak być świadomi tego, że wymaga ona właściwej i regularnej pielęgnacji. Choć bowiem jest wytrzymała, jest też bardzo zależna od podłoża, na które trafia. Rozwijanie się pod nią chwastów i ich systemów korzeniowych może mieć negatywny wpływ na jej strukturę. Liczmy się też z tym, że wydamy na nią nieco więcej, aniżeli na alternatywne względem jej rozwiązania. Możemy jednak być pewni, że wydatek ten zwróci się w trakcie użytkowania, przede wszystkim naszą satysfakcją z pięknego otoczenia naszego własnego domu.