Jak zrobić broń na cosplay

Możliwość komentowania Jak zrobić broń na cosplay została wyłączona
Jak zrobić broń na cosplay

Postanowiłeś spróbować swoich sił w cosplayu i odwzorować swoją ulubioną postać, ale nie wiesz z czego najlepiej będzie wykonać broń? Czytając poniższy artykuł znajdziesz kilka wskazówek odnoszących się do wykonywania rekwizytów. Dzięki nim bez problemu wykonasz pistolet, miecz, szablę, nóż czy też młot. Dowiesz się także z jakich materiałów najlepiej skorzystać, a jakich raczej unikać. Wszystkie produkty, które będą Ci niezbędne, z łatwością zakupisz w stacjonarnych sklepach papierniczych oraz w internetowych sklepach z materiałami do cosplayu.

Wybór postaci i określenie rodzaju broni

Oczywistym jest, że przed przystąpieniem do wykonywania cosplayu należy wybrać postać, którą chce się odwzorowywać. Jeżeli jest to nasza pierwsza styczność z tego rodzaju działaniem, to strój i dodatki nie powinny być zbyt skomplikowane do wykonania – taka, by się nie zniechęcić w razie ewentualnych niepowodzeń. Przyjrzyj się dokładnie wszystkim strojom swoich ulubionych bohaterów i pomyśl, który będzie najłatwiejszy do wykonania. Kiedy już podejmiesz decyzję staraj się poszukać jak najwięcej zdjęć, które w jak najlepszym stopniu odzwierciedlają nie tylko strój, ale także broń, którą masz zamiar wykonywać. Możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas i pracę, wykonując strój z gotowych ubrań, które kupisz np. w sklepach z używaną odzieżą. Robią tak zazwyczaj początkujący cosplayerzy, gdyż nie wymaga to od nich dużych nakładów finansowych i zdolności krawieckich. Wbrew pozorom wykonanie rekwizytów jest dużo łatwiejsze od stworzenia stroju  – zrobienie broni nie powinno stwarzać dużego problemu. Oczywiście dużo łatwiej będzie wykonać bronie, które są w miarę płaskie, np. miecz, nóż lub kosę – dlatego weź to pod uwagę przy wybieraniu postaci.

Zobacz koniecznie:

Zebranie produktów i informacji o nich

Zanim przystąpisz do wykonywania jakichkolwiek prac – czy to związanych ze strojem, czy z dodatkami – musisz najpierw przygotować niezbędne materiały i dowiedzieć się czegoś o ich użytkowaniu. Udaj się do sklepu papierniczego lub złóż zamówienie w specjalistycznym sklepie internetowym, tak abyś posiadał w swoim wyposażeniu takie przybory jak:

 • arkusze papieru (A3, A4 lub inne),
 • coś do rysowania,
 • ostry nożyk (np. nóż do papieru),
 • klej/taśma,
 • dokładne zdjęcia lub rysunki wykonywanego przedmiotu,
 • pianka do cosplayu,
 • klej wikol,
 • oraz farby akrylowe.

Najlepszym materiałem do wykonania broni będzie pianka eva. Jest to materiał bardzo często stosowany przez twórców cosplayów, gdyż jest łatwo dostępny i prosty w użyciu. Pianka ta jest bardzo elastyczna i plastyczna, dzięki czemu możliwe jest wykonanie niemal każdego kształtu i zadbanie o bardzo drobne szczegóły, np. detale w rękojeści miecza. W celu uformowania materiału należy go ogrzać, np. przy pomocy ciepłego powietrza z suszarki, a następnie nadawać określony kształt. Kiedy pianka wystygnie jej kształt pozostanie taki, jaki został jej nadany w czasie formowania. Piankę do cosplayu kupić można w wielu stacjonarnych sklepach papierniczych – jednak są to zazwyczaj arkusze w formacie A4, które nie pozwalają na stworzenie większych elementów. Do wykonania broni zazwyczaj potrzebny jest większy arkusz materiału, dlatego lepiej dokonać zakupu w specjalistycznym sklepie internetowym. Broń wykonana z pianki to bardzo dobry wybór jeżeli chcemy mieć pewność, że będzie ona w pełni bezpieczna – zarówno dla nas, jaki dla naszego otoczenia. Ponadto jest to dużo trwalszy sposób wykonywania rekwizytów niż w przypadku użycia np. kartonów, które łatwo ulegają zniszczeniu.

Instrukcja wykonywania broni

Kiedy zgromadzisz wszystkie niezbędne materiały możesz podjąć próbę wykonania wybranej broni.

 1. W pierwszej kolejności narysuj kształt wybranego rekwizytu na arkuszu papieru. Podczas wykonywania tego kroku musisz pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji, a w sytuacji kiedy broń jest duża i nie mieści się na jednym arkuszu trzeba nanieść ją na połączone ze sobą kartki papieru – tak, aby zmieścił się tam cały zarys. W przypadku miecza, noża, szabli i innych płaskich przedmiotów nie będzie to trudnym zadaniem, jednak w przypadku broni która jest bardziej trójwymiarowa musisz wyobrazić sobie jak wyglądałaby ona po rozłożeniu.
 2. Po wykonaniu tego kroku i upewnieniu się, że wszystko jest wykonane prawidłowo, przenieś swój szkic na piankę.
 3. Za pomocą ostrego nożyka wytnij kształt, a następnie zacznij rozgrzewać piankę przy użyciu gorącego powietrza z suszarki lub opalarki – jednocześnie formuj materiał, nadając mu odpowiedni kształt.
 4. Kiedy uformowany rekwizyt dobrze ostygnie, a kształt będzie w pełni satysfakcjonujący możesz przejść do pokrycia go specjalnym klejem – tak zwanym wikolem. Dla najlepszy rezultatów najlepiej jest nałożyć około 2-3 warstwy.
 5. Ostatnim krokiem jest nadanie broni odpowiednich kolorów – możesz zrobić to przy użyciu farb akrylowych.
 6. Broń gotowa – ruszaj na zjazd fanów lub na konkurs.

Pamiętaj o drobnych detalach i szczegółach, które nadadzą całości odpowiedniego charakteru i pozwolą wszystkim jednoznacznie stwierdzić jaką postać chciałeś odwzorować.