Metody pracy detektywa

Możliwość komentowania Metody pracy detektywa została wyłączona

Wynajmowanie detektywa stało się znakiem czasu. Pomocy potrzebują rodziny zmagające się z dramatem zaginięcia najbliższej osoby lub chcące sprawdzić kandydatki na opiekunkę dla dziecka lub seniora. Usługi detektywa są popularne wśród osób zbierających dowody do sprawy rozwodowej, rodziców, którzy podejrzewają, że nastoletnie dzieci wpadły w nieodpowiednie towarzystwo oraz przedsiębiorców. Modę na usługi detektywa wylansowały seriale paradokumentalne, pokazujące pracę detektywa.

Jak pracuje detektyw?

Praca detektywa to zajęcie dla osób, które lubią nawiązywać znajomości, potrafią słuchać historii innych, ale jednocześnie są dyskretne i zachowują dystans do problemów klientów. Podstawową metodą pracy detektywa jest obserwacja, która wymaga cierpliwości i spostrzegawczości. Maksymalne skupienie uwagi na obserwowanym obiekcie gwarantuje sukces i zebranie informacji dla klienta. Na podstawie zebranych informacji sporządzany dla zleceniodawcy raport określający stan faktyczny w prowadzonej sprawie. Detektyw, zanim wyruszy na obserwację, musi się do tego przygotować i zebrać, chociaż minimalne wiadomości o obiekcie obserwacji, Zazwyczaj dostarcza ich osoba zamawiająca usługę, dając zdjęcie obserwowanego i opowiadając o wszystkim, co w danej sprawie. Obserwacja może być przeprowadzona pieszo, w miejscach publicznych lub z samochodu. Niezbędna jest umiejętność kamuflażu i obsługi podstawowych urządzeń niezbędnych w obserwacji.

Polecamy także:

Nagrywanie i podróże

Kamery i aparaty fotograficzne to podstawowy sprzęt w pracy detektywa. Służą do rejestrowania wydarzeń, w trakcie rozwiązywania sprawy. Zdobyte  w ten sposób informacje, mogą być materiałem dowodowym wykorzystanym w sądzie.  Detektyw ma również prawo, w określonych prawem okolicznościach stosować podsłuchy. Zawsze musi działać zgodnie z prawem i w granicach prawa, co w dobie RODO nie jest sprawą prostą. Częścią pracy detektywa są podróże, nawet za granicę. Mają one związek z obserwacją osób podejrzanych o działalność przestępczą lub poszukiwaniem zaginionych. Detektyw ma obowiązek  dostarczać zleceniodawcom raporty z przeprowadzonych  działań i wykorzystywanych środków. 

Wiedza prawnicza

Detektywami najczęściej zostają byli żołnierze zawodowi lub policjanci, którzy postanowili założyć swoją działalność gospodarczą lub nabyli uprawnień emerytalnych. Wśród najpopularniejszych zdań, których podejmują się detektywi, są: zakładanie lub wykrywanie podsłuchów, poszukiwanie osób zaginionych,  sprawdzanie osób, szkolenia pracowników różnych firm z zakresu bezpieczeństwa, prowadzenie mediacji między zwaśnionymi stronami oraz przeprowadzanie wywiadu gospodarczego. Praca detektywa wymaga dobrej znajomości prawa, ponieważ biuro detektywistyczne nie może działać niezgodnie z prawem i zakresem swoich obowiązków. W ramach swojej działalności detektywi mogą sprzedawać sprzęt do monitoringu, rejestracji dźwięku oraz lokalizatory. Detektywi częściej muszą wykazywać się wiedzą specjalistyczną, techniczną i prawną niż umiejętnościami strzeleckimi.

Tylko legalne metody

Obrazy przedstawione na filmach utrwaliły pewien stereotyp detektywa, który zastępuje policję, rozwiązuje sprawy, na których stróże prawa sobie nie poradzili, strzela, skacze przez przeszkody, urządza długie pościgi i aresztuje przestępców. Detektyw nie może aresztować człowieka, ma prawo co najwyżej dokonać zatrzymania obywatelskiego. Sprzęt używany w pracy detektywa służy do nagrywania obrazu i  głosu oraz ustalenia miejsca aktywności sprzętu elektronicznego lub wykrywania aparatury szpiegowskiej.  Nowoczesna technologia zmieniła charakter pracy detektywa na techniczno-biurową. Obserwacja nadal jest bardzo ważna w zdobywaniu informacji, ponieważ nie wszystko można znaleźć w internecie.  Zbieranie informacji przy stosowaniu legalnych źródeł pozwala na rozwiązanie niemal wszystkich problemów. Detektyw rzadko śledzi osobę podejrzaną o dokonanie ciężkich przestępstw, częściej zajmuje się sprawami rodzinnymi, cywilnymi i gospodarczymi.

Cena usługi

Koszt usług detektywistycznych liczony jest najczęściej od godziny pracy i konieczności wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Pomimo tego, że nie są to tanie usługi, coraz więcej osób prosi detektywa o pomoc. Korzyści w sądzie, czy w prowadzeniu działalności gospodarczej znacząco przewyższają koszty pracy detektywa. Usługi detektywistyczne zamawiają osoby prywatne i przedsiębiorcy.  Właściciele firm najbardziej zainteresowani są informacjami o dłużnikach oraz przeprowadzeniem wywiadu gospodarczego.

Agencji detektywistycznych przebywa. Zawód detektywa stał się jedną z ciekawszych profesji na rynku pracy. Zapewnia dużą dawkę adrenaliny i znaczny stopień samodzielności w pracy.   Człowiek nie siedzi 8 godzin za biurkiem, tylko jest aktywny, poznaje innych ludzi i cały czas uczy się czegoś o relacjach międzyludzkich. W największych miastach funkcjonuje po kilka biur detektywistycznych, których właściciele nie narzekają na brak zleceń. Dowody zebrane przez detektywa można wykorzystać w sądzie.