Czym zajmuje się adwokat?

Możliwość komentowania Czym zajmuje się adwokat? została wyłączona

Czym zajmuje się adwokat? W trakcie naszego życia każdy z nas słyszał kiedyś o kimś takim, jak adwokat i choć większość ma to szczęście, by kojarzyć go z filmów, warto wiedzieć, kim tak naprawdę jest ta osoba, kiedy zgłosić się po jej pomóc i w czym tak właściwie jest ona w stanie pomóc. W końcu samo słowo adwokat wzięło się od łacińskiego advocate, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “wzywać na pomoc”. Czym zajmuje się adwokat?

Kim jest adwokat?

Adwokat jest osobą, która posiada wyższe wykształcenie prawnicze, ale też odbyła aplikację adwokacką (coś na kształt praktyk zawodowych, które odbywają się już po ukończeniu studiów), ale też zdała egzamin otwierający jej możliwość pracy w zawodzie. Usługi adwokata obejmują nie tylko reprezentowanie jego klientów w sądzie, z czym z pewnością większość z nas go kojarzy, ale też wszelkiego rodzaju usługi doradcze, w tym takie mające na celu sporządzenie opinii czy aktów prawnych.

Adwokaci zazwyczaj działają z ramienia kancelarii prawniczych, które albo są zakładane przez nich samych, albo też do innego prawnika.

Kiedy zgłosić się po pomoc adwokata?

Jeżeli tylko mamy do czynienia z prawem w jakimkolwiek tego słowa znaczeniu i potrzebujemy w nim pomocy, naturalnym jest sięgnięcie po pomoc kogoś takiego, jak adwokata, już na start zdając sobie sprawę z tego, że specjalizacja każdego z nich może się różnić. Adwokata powinniśmy zatrudnić, gdy mamy do czynienia z:

  • sprawami z zakresu prawa cywilnego, związanych ze spadkami, prawem pracy czy ubezpieczeniami. Nie tylko pomoże nam on sporządzić właściwe dokumenty, ale też składać wszelkiego rodzaju zażalenia, apelacje, a w razie potrzeby również i reprezentować nas przed sądem;
  • sprawami administracyjnymi, a więc takimi, które zakładają zwykle rzeczy powiązane z urzędami; adwokat sporządza tutaj wnioski i pisma, ale też wydaje opinie prawne, bardzo często wiążące go odpowiedzialnością za ich prawidłowość (musimy jednak zawrzeć z nim właściwą umowę);
  • sprawami karnymi, z którymi jest najbardziej kojarzony ze względu na popularność różnego rodzaju filmów i seriali zakładających wykorzystanie tej tematyki. Adwokat jest w stanie reprezentować nas na każdym etapie postępowania karnego, niezależnie od tego, jak skomplikowana jest sprawa, ale w większości przypadków wyłącznie wtedy, gdy nie popełniliśmy danego wykroczenia (ma prawo odmówić podejmowania się obrony osoby rzeczywiście winnej). Adwokat może też pełnić rolę oskarżyciela posiłkowego lub prywatnego;
  • sprawami związanymi z prawem rodzinnym, przy czym ci adwokaci są obecnie najbardziej popularni. Wszystko ze względu na czasy, w których żyjemy, a w których rozwodzimy się nader często. Rozwód to bardziej skomplikowana sprawa, niż mogłoby się wielu z nas wydawać i często zawiera w sobie takie czynności, w których ciężko jest znaleźć wspólny język z przyszłym niedoszłym małżonkiem. Mowa o alimentach, ustaleniu władzy rodzicielskiej czy chociażby podziale wspólnego majątku, który stanowi najczęstszy element kłótni.

Warto wspomnieć, że nie każdy adwokat musi być dobry we wszystkich wspomnianych przez nas sprawach. Wręcz przeciwnie, adwokaci bardzo często obierają swoje własne specjalizacje, skupiając się wyłącznie na jednym zakresie prawa i w to w nim starając się rozwijać.

Nie ma adwokata wszechstronnego, który podjąłby się wszystkiego – jest to jednak bardzo dobre dla nas, bo pozwala nam łatwiej znaleźć osobę, z której usług będziemy zadowoleni, bo te będą ukierunkowane na nasz rodzaj spraw.

Czym powinien się cechować dobry prawnik?

prawnik PragaDobry adwokat to taki, który oddaje się sprawie i podchodzi do każdego klienta w sposób jak najbardziej indywidualny. Zrozumiałe jest bowiem, że każda sprawa jest inna – nie da się więc podchodzić do tej pracy w sposób szablonowy.

Bardzo przydatną cechą solidnego adwokata jest też jego umiejętność słuchania innych ludzi – jak już wcześniej powiedzieliśmy, każdy przypadek jest inny, a adwokat zanim przystąpi do działania powinien bardzo dokładnie się z nim zapoznać i poznać całą sprawę z naszej perspektywy – niezależnie od tego, czy będzie ona związana z prawem cywilnym, czy też prawem karny.

To wszystko zamyka się zwykle w jednej cesze, najistotniejszej u adwokata: doświadczeniu. Im większe on ma, tym większe obycie na sali sądowej (czy gdziekolwiek, gdzie zastosowanie mają jego umiejętności) może mieć.

Doświadczony adwokat potrafi się cenić – dlatego też ten aspekt dobierajmy pod kątem budżetu, jakim dysponujemy oraz powagi sprawy, z jaką mamy w danym momencie do czynienia. Oceniajmy ją obiektywnie – wiadome jest, że nasza sprawa zawsze uważana jest za tę “najpoważniejszą” – nie zawsze wymaga jednak adwokata najlepszego w swoim fachu.

Podsumowanie

Choć adwokat nie jest kimś, po kogo usługi powinniśmy chcieć się zgłosić, często po prostu nie ma innej możliwości. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego – adwokat jest w końcu osobą, której zawód polega właśnie na interweniowaniu w sytuacjach, w których klient znajduje się potrzebie.Warto więc mieć świadomość tego, kiedy powinno się po niego sięgnąć oraz w jaki sposób działa.

angielski niemiecki francuski hiszpański