Jak należy malować prawidłowo konstrukcję stalową? Konstrukcje stalowe są obiektami budowlanymi lub ich częściami. Wykonywane są ze stali. Najczęściej stanowią podstawę do tworzenia hal produkcyjnych, jak i magazynowych. W poradniku poniżej podpowiemy Ci jak należy je malować oraz jaka jest cena malowania elementów konstrukcji stalowej. Ile kosztuje montaż konstrukcji stalowej?
Konstrukcje stalowe zyskały na popularności, dzięki szerokiemu zastosowaniu. Mogą być stałe albo tymczasowe w zależności od tego, do czego przedsiębiorcy chcą je przeznaczyć. Doskonale sprawdzają się w trakcie rozbudowy budynków wielkopowierzchniowych o dodatkową przestrzeń. Za ich pomocą możesz stworzyć: hale produkcyjną, obiekt usługowo–użytkowy, magazyny chłodnie, mroźnie, sortownie, supermarkety, sklepy oraz wiaty czy też myjnie.
Jakie są podstawowe rodzaje konstrukcji stalowych?
Konstrukcje stalowe dzieli się na trzy rodzaje: szkieletowo – prętowe, szkieletowo – prętowo – ciągowe, jak i konstrukcje powierzchniowe. Pierwszy rodzaj może być wykorzystany do wznoszenia hali, drugi przy projektach wielkogabarytowych, natomiast trzeci w trakcie tworzenia zbiorników, ponieważ jest elementem nośnym.
Jak oznaczenia mają farby do malowania gotowej konstrukcji stalowej?
Malowanie konstrukcji jest niezbędne, ponieważ pozwala na zabezpieczenie jej przed działaniem warunków atmosferycznych, jak i przed korozją. Poza tym malowana konstrukcja stalowa wygląda zdecydowanie estetycznej. Podczas procesu malowania niezwykle istotne jest dobranie farby, którymi konstrukcja zostanie pomalowana oraz sposób aplikowania jej.
Przed wybraniem farby konieczne jest przeanalizowanie tego, jakie czynniki atmosferyczne działają na konstrukcję stalową. Ważne jest również środowisko korozyjne, które zostało sklasyfikowane w normie: ISO 12944-2 na kategorie korozyjności: C1, C2, C3, C4, C5-I oraz C5-M. Oznaczenie C1 oznacza bardzo niską korozyjność. Najczęściej występuje ona w pomieszczeniach, które nie ogrzewane, a przez to mniej narażone są na działanie wilgoci oraz czynników atmosferycznych.
Farby zawierające oznaczenie C2 są najczęściej wybierane dla pomieszczeń, które nie są ogrzewane. Kategoria oznaczenia C3 jest stosowana dla pomieszczeń produkcyjnych o dużym stopniu wilgotności oraz zanieczyszczeniu powietrza. Dotyczy w szczególności terenów miejskich, przemysłowych o średnim stopniu zanieczyszczenia. Oznaczenie C4 oznacza dużą korozyjność.
Takie warunki zwykle występują na terenach nadbrzeżnych, w których zasolenie jest zdecydowanie większe. Natomiast kategoria oznaczenia C5 oznacza, że istnieje duże ryzyko korozyjności.
Jakie są dostępne farby do malowania elementów konstrukcji stalowych?
Do farb antykorozyjnych zaliczane są: akrylowe, alkilowe, poliuretanowe, oraz epoksydowe. Emalia akrylowa w swoim składzie zawiera żywicę. Dlatego może chronić przed działaniem kwasów, zasad oraz wody, także wody morskiej.
Niektóre farby alkilowe mają w swoim składzie dodatek związków chemicznych styrenu albo akrylów. Farby poliuretanowe są polecane do zastosowania w trudnym środowisku. Z kolei, farby epoksydowe stosuje się jako podstawowy środek do ochrony konstrukcji stalowych.
Jak należy malować konstrukcję stalową?
Malowanie konstrukcji stalowej należy rozpocząć od dokładnego odtłuszczenia stali. Najlepiej wykorzystać do tego wodę z detergentem. Może to być woda z płynem do mycia naczyń. Nie zaleca się stosowania benzyny czy też innych środków, ponieważ nie roztopią całego tłuszczu, który znajduje się na konstrukcji stalowej.
Jeśli malowany element jest zabrudzony, należy go ponownie oczyścić. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie do tego myjki ciśnieniowej. Przed zaaplikowaniem farby podłoże musi dokładnie wyschnąć. Następnie należy nałożyć farbę antykorozyjną na malowany element. Pierwszą warstwę powinieneś pomalować kolorem kontrastowym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nałożyłeś odpowiednio grubą warstwę.
Jaka jest cena za malowanie i stawianie konstrukcji stalowej?
Jeśli nie posiadasz wiedzy ani umiejętności i nie potrafisz malować precyzyjnie, zdecyduj się na skorzystanie z pomocy fachowców. Cena malowania gotowych elementów stalowych jest zależna od wysokości malowanych elementów oraz od ich rozmiaru. Zależy również od tego, jaka farba zostanie zastosowana podczas malowania konstrukcji stalowej.
Średni czas wykonania usługi wynosi około 3-4 tygodni. Stawka za montaż konstrukcji stalowej zależy od szerokości obiektu, ilości wykonanych w konstrukcji stalowej otworów oraz od tego czy ma zostać zastosowane zabezpieczenia antykorozyjnego. Ceny ustalane są indywidualnie z każdym klientem.
Gdzie możesz zamówić usługę malowania lekkiej konstrukcji stalowej?
Oferty malowania konstrukcji stalowych dostępne w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę Google zapytanie dotyczące usługi oraz region, w którym mieszkasz.
Malowanie konstrukcji stalowych na zamówienie pomaga w zapobiegnięciu uszkodzenia ich wyniku działania warunków atmosferycznych. Podczas malowania ważna jest właściwa technika oraz prawidłowe dobranie farb antykorozyjnych.