Jak zamontować siatkę do trampoliny?

Możliwość komentowania Jak zamontować siatkę do trampoliny? została wyłączona
Jak zamontować siatkę do trampoliny?

Popularnie ostatnio stosowany siedzący styl życia prowadzi do otyłości i chorób cywilizacyjnych. Pewnym rozwiązanie problemu mogą być trampoliny, zabawa na nich połączona jest z mimowolnymi ćwiczeniami fizycznymi całego ciała. Wyposażenie parków trampolin jest coraz bardziej różnorodne i sprawia, że mogą z nich korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Trampoliny zewnętrzne mogą być stosowane oprócz placów zabaw dla dzieci w parkach sportowych ogólnie dostępnych czy w  obiektach gimnastycznych. Dużym plusem tego rodzaju ćwiczeń jest fakt, że mogą je wykonywać osoby w każdym oraz kontuzjowane, ponieważ nie obciążają one stawów. Ćwicząc pół godziny na trampolinie, można spalić około 270 kcal., wykonując inny rodzaj ćwiczeń potrzeba na to dwa razy tyle czasu.

Pierwsza trampolina została zaprojektowana około 80 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej pierwowzorem były siatki cyrkowe, których zadaniem była ochrona cyrkowców przed wypadkami. W latach 80. minionego wieku została spopularyzowana dzięki przeprowadzanym na niej badaniom NASA. Skakanie na trampolinie w 2000 roku zostało oficjalnie dyscypliną sportową, kiedy to zostały częścią igrzysk olimpijskich. Sprzęt ten nie zawsze charakteryzował się dobrym jakościowo wykonaniem, dlatego komfort użytkowania nie był wysoki. W ostatnich latach korzystanie z tej formy ćwiczeń stało się powszechniejsze. Projektowanie trampolin do parku rozrywki zakłada użycie z bardzo dobrych gatunkowo produktów, wtedy wykonywane ćwiczenia wykonywane są w komfortowych warunkach.

Rodzaje siatek zabezpieczających trampolinę

Jak zamontować siatkę do trampoliny?Trzeba zdawać sobie sprawę, że korzystanie z trampoliny może być bardzo niebezpieczne, jeśli nie dostosujemy się do określonych wymogów bezpieczeństwa. Projekt parku trampolin zawsze zakłada zastosowanie do montażu trampoliny również systemu siatki zabezpieczającej. Umożliwia ona wykonywanie nawet bardzo wysokich skoków bez możliwości upadku na ziemię. Trampolina może być zaopatrzona w siatkę wewnętrzną bądź zewnętrzną. Siatki wewnętrzne umieszcza się wewnątrz, bliżej profesjonalnych mat do trampolin, omijając sprężyny. Jej zastosowanie może być uważane za bezpieczniejsze, ponieważ wyklucza kontakt osoby korzystającej z metalowymi sprężynami. Ten rodzaj siatki wyklucza również niebezpieczeństwo zaplątania się w szczeliny, czy też uderzenia w metalowe mocowania. Instalacja siatki zewnętrznej ma miejsce dalej, poza sprężynami, dochodząc do zewnętrznych palików. Plusem takiego zamontowania siatki jest uzyskanie większej przestrzeni do wykonywania akrobacji. Metalowe elementy można wówczas zasłonić, używając specjalnych osłon. Trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest siatka, powinna być odporna na działanie różnych czynników mechanicznych oraz zmiennych warunków atmosferycznych.

Montaż siatki zabezpieczającej trampolinę

Budowa parku trampolin zakłada montaż wielu trampolin. Montażu siatki zabezpieczającej powinna dokonywać osoba dorosła, trzeba najpierw upewnić się, czy są wszystkie niezbędne moduły potrzebne do jej zainstalowania. Niewskazana jest obecność małych dzieci, ponieważ w zestawie są zazwyczaj bardzo drobne części, które mogłyby zostać przez nie połknięte. Montażu najlepiej jest dokonywać w towarzystwie drugiej osoby, ponieważ prace przebiegają wtedy szybciej i jest większa gwarancja odpowiedniego zainstalowania siatki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie można jej łączyć z innymi elementami, ponieważ została zaprojektowana w ściśle określony sposób. Zysk z parku trampolin jest dużo wyższy, jeśli użytkownicy czują się bezpieczni, korzystając z jego wyposażenia.

Zobacz również:

 

Etap mocowania siatki przebiega po zamocowaniu stelaża i maty. Przed założeniem siatki zewnętrznej trzeba pamiętać o osłonięciu metalowych części, używa się do tego specjalnie skonstruowanego kołnierza uzupełnionego pianką, aby mógł odpowiednio chronić przed twardymi, metalowymi elementami. Następnie przymocowuje się siatkę do maty i ramion trampoliny. Na początku łączy się sznurek z mocowaniem maty, a drugi jego koniec trzeba przeciągnąć przez krawędź siatki i wszystkie obręcze trampoliny. W następnej kolejności trzeba sprawdzić, czy sznurek jest ściśle dopasowany do ramy trampoliny. Siatka zewnętrzna jest montowana do wszystkich dolnych nóżek trampoliny przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych części, znajdujących się w zestawie. Producent trampolin do parków rozrywki w instrukcji zastrzega o sprawdzeniu właściwego naprężenia siatki, ponieważ tylko odpowiednie napięcie jej ścianek gwarantuje bezpieczeństwo. Po założeniu dolnych obejm siatki trzeba ją rozłożyć na profesjonalnej macie do trampolin i kolejno nakładać jej obejmy w górne części słupków. Dopiero po tym etapie przystępujemy do zamontowania słupków w całość. Do wykonania tej czynności przyda się druga osoba, ponieważ trzeba to zrobić miarowo i jednostajnie. Montaż parków trampolin zazwyczaj wykonuje się  przy pomocy instrukcji, która zawiera wiele cennych informacji i pozwala omijać pomyłki. Zakładanie siatki wewnętrznej polega na przymocowaniu jej do słupków w ich środkowej części przy pomocy pasów, w dolnej części natomiast przymocowywana jest przy pomocy obejm do każdej sprężyny po kolei.