Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu

Możliwość komentowania Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu została wyłączona
Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu

Badanie geologiczne gruntu, jeszcze do niedawna nie było obowiązkowe. Mniej więcej do roku 2012, firma geologiczna musiała wykonać dla nas ekspertyzę budowlaną podłoża wtedy, kiedy budynek miał zostać wybudowany na terenie, co do którego istniały uzasadnione podejrzenia, że może być problem z nośnością gruntu lub warunkami hydrogeologicznymi. Jeżeli takich przesłanek nie było, architekt pisał opinię o warunkach gruntowych działki, a taka opinia była zawierana w projekcie domu. Jeśli architekt miał wątpliwości, wówczas zlecał badania geotechniczne. Obecnie sytuacja nie jest do końca jasna.

Badania gruntu pod zabudowę – obowiązkowe, czy nie?

Obecnie, kiedy chcemy wybudować dom, to architekt decyduje o tym, czy konieczne jest wykonanie odwiertów geologicznych, i wykonanie na podstawie próbek z nich pobranych opinii geologicznej. W praktyce okazuje się jednak bardzo często, że organ, który wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę, oczekuje, że takie badanie geologiczne gruntu zostanie wykonane. W praktyce więc opinia hydrogeologiczna jest niemal obowiązkowa.

Kto wykonuje badania geologiczne gruntu?

Ogólnie rzecz ujmując osoby uprawnione do przeprowadzenia takich badań, są to geotechnik oraz geolog z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. W praktyce taka osoba, nawet jeśli działa w pojedynkę, musi prowadzić działalność gospodarczą, więc zatrudniamy oficjalnie firmę geologiczną.
Zatrudnienie firmy geologicznej jest to jednak określenie dość ogólne. Możliwości jest tak naprawdę wiele. Musimy spełnić jeden podstawowy wymóg, czyli osoba przeprowadzająca badanie musi mieć kwalifikacje, ale osoba taka może pracować zarówno w firmie geologicznej lub geotechnicznej, jak i w dużej firmie budowlanej. Spójrzmy jaką firmę zatrudnić do tego zadania, aby było to dla nas korzystne. Jak się okaże w zależności od naszej sytuacji, korzystny wybór może być inny.

Zatrudnienie geotechnika lub geologa na własnej działalności gospodarczej?

Zatrudnienie geotechnika lub geologa z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi na własnej działalności gospodarczej jest opcją, która może nam się opłacać najbardziej. Po prostu usługi tego typu firm jednoosobowych są najtańsze i najbardziej nam się będzie to opłacało, a szczególnie w takiej sytuacji, kiedy zlecenie badań hydrogeologicznych, ma za zadanie tylko i wyłącznie sprawdzenie działki budowlanej. Sytuacja taka bardzo często ma miejsce, kiedy dopiero myślimy o zakupieniu działki budowlanej.

Z zatrudnieniem firmy jednoosobowej wiąże się jeden problem. Jeśli okaże się, że badania, jakie chcemy przeprowadzić (podstawowe), nie są wystarczające, wtedy często trzeba przekazać próbki do laboratorium. Firmy jednoosobowe, muszą często (a w zasadzie w 99%) wysyłać próbki do zewnętrznych laboratoriów, co przekłada się na wydłużenie czasu wykonania raportu geotechnicznego.

Polecamy uwadze:

Firma budowlana świadcząca kompleksowe usługi

Zdarza się tak, że mamy już działkę budowlaną, ponieważ kupiliśmy ją wcześniej, albo na przykład odziedziczyliśmy w spadku. Jeśli nie ma ona jeszcze przeprowadzanego badania geotechnicznego, to stajemy wówczas przed dobrą okazją. Okazja taka to fakt, że wiele firm budowlanych, posiada własnych geologów z uprawnieniami geologicznymi oraz inżynierskimi lub geotechników. Firma taka, jeżeli będziemy chcieli w niej podpisać umowę na wykonanie inwestycji budowlanej, może nam wykonać ekspertyzę budowlaną gruntu w cenie całej inwestycji, czyli niemal za darmo. W całej skali inwestycji nie jest to może oszałamiający upust, ponieważ większość badań nie przekracza 2000 zł, ale zawsze jest to jakaś oszczędność.

Profesjonalna firma, typowo hydrogeologiczna

Wynajęcie tego typu firmy również może mieć swoje zalety. Firma taka ma zazwyczaj największe doświadczenie, w wykonywaniu tego typu badań. Raport z badania otrzymamy zapewne najszybciej, co często odgrywa istotną rolę. Szczególnie ma to znaczenie w dwóch sytuacjach. Pierwsza to taka, w której zostaliśmy niejako zaskoczeni koniecznością wykonania takiej ekspertyzy i liczy się dla nasz czas, ponieważ tracimy cenne miesiące letnie, które zamierzaliśmy przeznaczyć na budowę. Druga sytuacja, w której przydadzą nam się takie usługi to taka, kiedy mamy poważne podejrzenia, że z działką mogą być komplikacje. Jeśli będą konieczne badania rozszerzone, nie każdy będzie się w stanie ich podjąć. Firma typowo geologiczna zapewne nie będzie miała z tym problemów.

Kiedy wykonywać badanie hydrogeologiczne działki?

Badanie hydrogeologiczne działki możemy na niej wykonać, zanim jeszcze stanie się ona naszą własnością, i tak naprawdę jest to najlepsze rozwiązanie. Badanie takie należy potraktować jako swego rodzaju sprawdzenie jakości towaru, który jest nam oferowany przez sprzedającego. Poważnie podchodzący do tematu sprzedający powinien sam zlecić przeprowadzenie takiego badania, ale nie zawsze jest to praktykowane. Im droższą działkę zamierzamy kupić, tym bardziej zasadne jest zlecenie takich badań. Nie ma gorszej sytuacji od tej, kiedy kupimy działkę, która z punktu widzenia geologicznego pod zabudowę jest bezwartościowa, albo budowa na niej jest trudna i kosztowna.