Jak wybrać idealne bryczesy?

Możliwość komentowania Jak wybrać idealne bryczesy? została wyłączona
Jak wybrać idealne bryczesy?

Jak wybrać idealne bryczesy? Jazda konna wymaga odpowiednich umiejętności, sprawności fizycznej oraz wygodnego ubioru. Niezbędną częścią garderoby są dobrej jakości bryczesy. Co charakteryzuje te spodnie? Jak wybrać właściwe?

Bryczesy – co je wyróżnia?

Bryczesy to spodnie do jazdy konnej, więc koniecznością jest to, aby były wygodne. Sport w tym ubiorze powinien być jak najbardziej komfortowy.

Jak wybrać idealne bryczesy?
Jak wybrać idealne bryczesy?

Bryczesy to spodnie zarówno dla zawodowych jeźdźców, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą konną. Do wyboru mamy wiele kolorów, krojów oraz modeli spodni, dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupami przemyśleć swoje oczekiwania i wybrać wymarzone bryczesy. A jakie powinny być?

Spodnie do jazdy konnej muszą być wykonane z najlepszego jakościowo materiału. To dzięki temu zyskamy pewność, że nie ulegną zniszczeniu podczas jazdy.

Charakterystyczną cechą bryczesów jest wysoki stan, który jest koniecznością. Bez niego spodnie zsuwały się podczas jazdy, co byłoby bardzo problematyczne. Jazda na koniu uniemożliwia wykonywanie wielu czynności, w tym ciągłego poprawiania spodni. Wysoki stan pokrywa dolną część pleców, co jest bardzo korzystne dla zdrowia.

Kolejna cechą bryczesów jest brak szwów od wewnętrznej strony ud. Długa jazda konna na siodle potrafi sprawiać niemiły dyskomfort. Aby temu jak najbardziej zapobiec usunięto szwy ze spodni. Pozwala to zniwelować różnego rodzaju bolesne otarcia nóg. W bryczesach od wewnętrznej strony ud stosuje się wzmocnienia materiału. Zapobiegają one powstawaniu otarć na skórze. Dzięki nim zyskujemy pewność, że spodnie nie przerwą się na przykład w chwili, kiedy wsiadamy na konia.

Odpowiednia budowa bryczesów

Każdy nabywca bryczesów powinien wiedzieć czego szuka. Na idealne spodnie składa się wiele zmiennych.

Materiał

Materiał, z którego wykonane są bryczesy, powinien być odporny na uszkodzenia. Właśnie dlatego warto decydować się na dobrej jakości spodnie.

Standardowe bryczesy składają się z:

  • bawełny – zazwyczaj z bawełny wykonane jest 70% spodni. Ten materiał sprawia, że jazda jest wygodna i komfortowa. Dzięki niemu nie robią się otarcia, ani odparzenia na skórze, a powierzchnia ciała może swobodnie oddychać.
  • elastanu – stanowi zazwyczaj kilka procent materiału, jednak to w zupełności wystarczy, aby spodnie stały się elastyczne i wygodne.
  • poliamidu – dzięki niemu spodnie są wytrzymałe. Nie niszczą się po praniu i zawsze wracają do swojej poprzedniej formy.

Lej w bryczesach jeździeckich

Lej w spodniach do jazdy konnej to konieczność. Jest to wzmocnienie, które sprawią, że jazda jest wygodniejsza. Dzięki niemu zyskujemy pewność, że materiał się nie przerwie, a dodatkowo chroni on nasza skórę przez mechanicznymi uszkodzeniami. Wyróżnia się krótki oraz długi lej.

  • lej kolanowy – inaczej zwany krótkim. Znajduje się od wewnętrznej strony kolan. Chroni to miejsce przed uszkodzeniami mechanicznymi skóry, a dodatkowo sprawia, że spodnie w okolicy kolan są dużo bardziej wytrzymałe. Lej kolanowy nie chroni dużej powierzchni nóg. Jednak spodnie z krótkim lejem są bardzo chętnie wybierane, ponieważ dają dużą swobodę podczas jazdy.
  • lej pełny – inaczej nazywany jest długim. Znajduje się na całej wewnętrznej powierzchni ud, w miejscu zetknięcia z siodłem. To idealne bryczesy dla osób początkujących, ponieważ zabezpieczają przed otarciami nóg. Dodatkowo są bardziej wytrzymałe i z pewnością posłużą na dłużej. Lej pełny zapobiega spadaniu z siodła i gwarantuje dużo lepszą przyczepność. Jest idealny dla jeźdźców lubiących długie wyprawy konne.

Lej zazwyczaj jest wykonany z innego materiału niż reszta spodni. Musi być to tworzywo mocne i wytrzymałe oraz takie, które gwarantuje dużą przyczepność do siodła. Materiały, z których zrobione są leje to:

  • skóra – kiedyś był jednym z popularniejszych materiałów. Chociaż jest mocny, to w praniu łatwo ulega uszkodzeniu. Niszczy się i wyciera. Dlatego aktualnie dużo lepiej sprawdza się skóra syntetyczna, która jest dużo bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • silikon – bardzo elastyczny i wytrzymały. To on najlepiej sprawdza się podczas długiej jazdy, ponieważ gwarantuje bardzo dobrą przyczepność do siodła.
  • podwójna warstwa materiału – czasami w spodniach do jazdy konnej stosuje się podwójną warstwę materiału. Jest to zazwyczaj to samo tworzywo, z którego zrobione są całe spodnie. Jednak podwójna warstwa materiału daje większy komfort podczas jazdy. Niestety raczej nie gwarantuje lepszej przyczepności.

Jak powinny wyglądać idealne bryczesy?

Idealne bryczesy dla każdego będą wyglądały inaczej. Warto wybrać takie, które są dobre jakościowo. Niestety większa wytrzymałość spodni często idzie w parze z wyższą ceną. Jednak warto zainwestować większe pieniądze, aby używać spodni przez długie lata.

Najlepiej wybrać bryczesy z silikonowym lejem, ponieważ nie niszczą się w praniu, a dodatkowo zapewniają duży komfort podczas jazdy.

Znajdziemy bryczesy z różnych materiałów, w wielu krojach i kolorach ważne jest, aby wybrać takie, które najlepiej wpadają w nasz gust, a jednocześnie są wygodne i wytrzymałe.