Sen stanowi jeden z najważniejszych stanów, w których znajduje się człowiek w ciągu doby. Wiele osób wie, że bez niego szybciej będziemy mieli problemy ze zdrowiem niż w przypadku braku wody czy jedzenia. Pomimo tego często skupiamy się na tym, żeby zdrowo jeść czy pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, a nie skupiamy się na odpowiednim śnie. Co rozumiemy przez to pojęcie? Od razu nasuwa się jego właściwa długość i jest to oczywiście słuszne skojarzenie.
Powinniśmy to jednak rozumieć znacznie szerzej. Higiena snu to również odpowiednie okoliczności. Mowa tutaj o pomieszczeniu, ale również o samym łóżku. W przypadku dzieci jest to jeszcze bardziej istotne, ponieważ one często nie dbają o ten ważny aspekt. Powinniśmy więc pomyśleć o tym za nasze pociechy. Dokładnie mówiąc, skupimy się przede wszystkim na samej pościeli. Tematem przewodnim będzie rozmiar, który sprawi, że pościel dla dzieci będzie jednym z elementów prowadzących do efektywnego snu.
Rozmiar pościeli – w jaki sposób powinniśmy go dobrać, żeby optymalizować komfort snu naszego dziecka?
W przypadku niemowląt do 6. miesiąca życia nie jest to oczywiste, ponieważ najczęściej zastosowanie śpiworka będzie nie tylko wystarczające, ale również optymalne. Uniemożliwia to możliwość okrycia się kołdrą i ewentualnego stworzenia niebezpieczeństwa. Śpiworek pozwala na łatwiejszą kontrolę naszej pociechy. Etap, w którym nie musimy martwić się o wielkość pościeli, nie trwa jednak długo. Już po połowie pierwszego roku dziecka jesteśmy zmuszeni do decydowania o kołdrze czy poduszce. Istnieją różne zalecenia co do rozmiaru, który na tym etapie będzie najskuteczniejszy. Niektóre źródła sugerują, że rozmiar 135×100 cm będzie odpowiedni (przy poduszce o wymiarach 60×40 cm), ale nie ma ścisłej reguły, która byłaby jedyną słuszną. Omawiany wariant określa od razu duży rozmiar, który w niektórych sytuacjach może być niewygodny. Najbezpieczniej jest podać kołdrę 56×75 cm (i oczywiście wszystkich o podobnych rozmiarach) w przypadku pierwszego roku życia. Następnie dochodzi do zmiany na 80×100 cm. Poduszka może zostać taka sama, jak zostało to przedstawione wcześniej. Na etapie niemowlęcym najszybciej dochodzi do zmian. Później nie będą one już tak częste. Komplet pościeli minky to częsty wariant w przypadku młodego wieku. Wynika to z tego, że jest to materiał przyjemny dla ciała (porównywany do aksamitu), a jednocześnie posiadający kolejne zalety. Do piątego roku życia rzeczywiście większość źródeł wskazuje na rozmiar, który został zaproponowany już wcześniej. Mowa tutaj o wymiarze kołdry 100×135 cm. Poduszka na tym etapie dalej nie wymaga zmiany. Pamiętajmy jednak, że powinna ona być płaska, żeby nie obciążać dodatkowo kręgosłupa dziecka. Od 5. do 10. roku życia zmiana powinna dotyczyć zarówno kołdry, jak i poduszki. Będą to wymiary odpowiednio 140×200 cm i 70×80 cm. Są one coraz bliższe rozmiarowi, który byłby również odpowiedni dla dorosłych. Powyżej 10 lat można już stosować kołdrę 160×200 cm, czyli już tę, która będzie również odpowiednia dla starszych. Oczywiście ostatecznie wszystko zależy od wzrostu, ale jednak przedział wiekowy również jest pewnym wskaźnikiem. Jest to jednocześnie łatwe do określenia, a daje dobre rezultaty. Rozmiar pościeli to główny temat artykułu, ale nie można choćby nie wspomnieć o pozostałych elementach.
Zobacz koniecznie:
- producent ochraniaczy do łóżeczek dziecięcych https://www.lamilani.pl/pl/c/Ochraniacze-Do-Lozeczka/49
- materiał bawełniany https://www.lamilani.pl/pl/c/Bawelna-Wafel/88
Materiał jako ważne kryterium wyboru pościeli dla dziecka
Warto również wspomnieć o materiale, z którego wykonana jest pościel. Tkaniny bawełniane oraz inne naturalne materiały zazwyczaj lepiej przepuszczają powietrze. Zapewnia to wyższy komfort, ponieważ ogranicza pocenie się. Materiały syntetyczne miewają problemy z cyrkulacją powietrza, ale tak naprawdę to dotyczy konkretnego materiału. Niektóre syntetyki udało się wyprodukować przy zachowaniu odpowiednich parametrów. Oczywiście istnieje duża ilość tworzyw i w każdym przypadku właściwości będą trochę inne, więc powinno się je przeanalizować indywidualnie. Naturalne materiały częściej wywołują problemy z alergiami. Dzieci są na to bardziej narażeni niż dorośli. Jednocześnie w przypadku młodego człowieka istnieje większa wrażliwość skóry. To również wymaga odpowiedniego doboru materiału. Na koniec pozostaje również kwestia oczywista i powszechnie znana. Mowa tutaj o aspektach termicznych. Kołdry mogą być zarówno całoroczne, jak i zależne od pory roku.
Podsumowanie
Wielkość pościeli, którą powinniśmy wybrać dla naszego dziecka, zależy przede wszystkim od jego wzrostu. Dla uproszczenia można jednak dobierać na podstawie wzrostu. Nie istnieją tutaj jakieś sztywne granice, których należy się trzymać w każdym przypadku. W pierwszym etapie życia konieczna będzie większa ilość zmian pościeli, niż będzie to miało miejsce w późniejszym okresie życia dziecka. Zazwyczaj podaje się, że już po przekroczeniu 10. roku życia najbardziej komfortowe będą te same wymiary pościeli, jak ma to miejsce w przypadku dorosłych (160×200 cm). 140×200 cm dotyczy z kolei przedziału wiekowego od 5 do 10 lat. Wcześniej częściej dochodzi do zmian, ale warto pamiętać, że w pierwszym etapie życia dziecka najczęściej polecane jest zastosowanie odpowiedniego małego śpiwora.