Witamina K dla niemowląt

Możliwość komentowania Witamina K dla niemowląt została wyłączona
Witamina K dla niemowląt

Witamina K dla niemowląt to bardzo ważny temat. Dlatego przez chwilę nie można go lekceważyć. Czy Twoje dziecko wkrótce się urodzi? Warto więc wiedzieć, dlaczego podano mu witaminę K. Do czego służy ten składnik? W jakiej formie najczęściej podaje się witaminę K? Kiedy należy to zrobić? Przeczytaj wszystkie kluczowe fakty!

Co to jest skaza krwotoczna?

Witamina K dla niemowląt
Witamina K dla niemowląt

Warto wiedzieć, że stosowanie witaminy K ma na celu jej unikanie. A takie skazy krwotoczne są naprawdę niezwykle niebezpieczne. Ale o jakich aspektach nie należy zapominać? Należy zauważyć, że choroba może doprowadzić nawet do… śmierci. Dlatego ważne jest, aby poważnie potraktować tę kwestię. Na szczęście profesjonalni lekarze i pielęgniarki powinni mieć oko na puls tego problemu. Ale co to wszystko w praktyce? Zaraz po porodzie noworodki nie mają jeszcze odpowiedniej flory. Małe dzieci często nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy K. Te niedobory mogą się z czasem nasilać. Dlatego ważne jest, aby przyjmować witaminę K w odpowiednim czasie. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, sprawa jest znacznie poważniejsza, niż się początkowo wydawało. W niektórych przypadkach bardziej prawdopodobne są zaburzenia krzepnięcia. Kiedy ta kwestia będzie miała wpływ? Na przykład, gdy szczęśliwa kobieta przyjmuje leki. Czasami nie ma innego wyjścia na tym samolocie. O czym jeszcze nie należy zapominać? Ryzyko zaburzeń krzepnięcia wzrasta, gdy u matki zdiagnozowano chorobę jelit. Ponieważ w tym czasie pojawiają się różne problemy z wchłanianiem pokarmu. Jaka jest główna postać tej choroby? To między innymi wczesny wariant. Dzieje się to w ciągu 24 godzin od porodu. Rozróżniamy również formy klasyczne. Przejawia się od drugiego do siódmego dnia życia noworodka. To jednak nie wszystko. W końcu mamy też formy późne. Może pojawić się od drugiego tygodnia życia, a nawet… szóstego miesiąca. Jakie są cechy tej choroby? Warto wiedzieć, że może tu wystąpić np. krwotok śródczaszkowy. Czasami problematyczny jest również inny obszar. W końcu zagrożone są narządy wewnętrzne. takie jak płuca itp. Dlatego jest to tak niebezpieczna choroba. Ogólnie rzecz biorąc, należy zrobić wszystko, aby temu zapobiec.

Witaminę K należy podawać w formie zastrzyku

Dlatego witamina K jest bardzo ważnym składnikiem, który zmniejsza do zera ryzyko związane z zaburzeniami krwawienia. Ale dlaczego witamina K powinna być podawana jako zastrzyk? Trzeba przyznać, że jest to najlepsze rozwiązanie w tej dziedzinie. Skąd pochodzą te opinie? Warto wiedzieć, że dzięki temu początkowa wada szybko zniknęła. Należy jednak pamiętać, że z wieloma negatywnymi skutkami można sobie poradzić w ten sposób. To z kolei to głównie wspomniane skazy krwotoczne. Ta forma podawania witaminy K jest skuteczna również z innego powodu. W końcu w tym przypadku dziecko będzie miało nie tylko ból głowy z powodu niedoboru zaraz po urodzeniu. Dziecko jest chronione nawet przez kilka tygodni z rzędu. Oczywiście zastrzyki są również w 100% bezpieczne. Jeśli tematem zajmują się wykwalifikowani i doświadczeni ludzie, nie ma się czego obawiać. W końcu pielęgniarki prawdopodobnie wykonały setki, a nawet tysiące takich zastrzyków. Ale dlaczego jest to nadal lepsza opcja niż podawanie doustne? Z wielu powodów. W rzeczywistości dzięki tej formie można oczekiwać, że początkowy niedobór zniknie. Jednak ta moneta ma też drugą stronę. Warto wiedzieć, że w tym przypadku braki wkrótce się pojawią. Dlatego lekarze nie polecają tej formy.

Kiedy należy podawać witaminę K noworodkom?

Wynik jest naprawdę szybki. W końcu zastrzyki z witaminą K są zalecane w ciągu sześciu godzin od porodu. Ale dlaczego to takie ważne? Jak wspomnieliśmy wcześniej, noworodek rodzi się bez tego składnika, który może być dla niego niebezpieczny. Inna sprawa, że ​​te niedobory się pogłębiają. Więc nie ma na co czekać. Dlatego pielęgniarki zazwyczaj wykonują te zastrzyki stosunkowo szybko. Jest to jednak zrozumiałe. Dzięki składnikom takim jak witamina K możesz skutecznie radzić sobie z przeciwnościami czekania na dziecko, w zasadzie zaraz po urodzeniu. Ważna jest również dawka. Na szczęście profesjonaliści doskonale zdają sobie z tego sprawę. A więc, ile witaminy K należy podać dziecku w ciągu sześciu godzin od poczęcia? Powiedzmy, że to dokładnie 1 mg. Warto wiedzieć, że to pojedyncza dawka. Jeśli witamina K jest przyjmowana doustnie, należy liczyć się z tym, że składnik będzie przyjmowany nawet przez… miesiące (biorąc pod uwagę dzieci karmione piersią).